fbpx

Kontrabass ehk 200-kilone naine ja tema nutmata jäänud pisarad

05. oktoober 2016
Silvia Luik

Kui kell lähenes seitsmele, otsisin paaniliselt vaba parkimiskohta Kumu Kadrioru-poolses parklas, mis oli kontserdile tulnud külaliste autodest pungil. Vaikse sammuga hiilisin Kumu auditooriumisse – saal oli rahvast täis. Õhus oli tunda meeleolukust ja põnevust, sest laval ei näe just tihti korraga nelja bassimeest ja nelja suurt kontrabassi!

 

Reedeõhtune kontsert oli meeleolukas, sest nautida sai nii 15. sajandist pärit muusikat kui ka kaasaja eksperimentaalseid teoseid – sai naerda ja tõsiselt kuulata, sai nautida häid soolosid ja improvisatsioone. Just viimane oleks selle kontserdikava võtmesõna: improvisatsioon ühendas nii vanema kui ka uuema muusika kõiki esitusi.

 

Muusikud esitasid väga erinevat muusikat. Kavas oli teoseid nagu „Mu süda ärka üles“, Claudio Monteverdi „Si dolce è’l tormento“, Massive Attacki „Teardrop“, Benny Golsoni jazzistandard „Killer Joe“. Kuna kontrabassikvartett pandi kokku kahest Jazzkaarel varem esinenud duost Kass & Mälgand ning Taavo & Heikko Remmel, siis astusid kaks duot ka laval eraldi üles, mis tegi kontserdikava veel vaheldusrikkamaks, sest sai näha äärmist meisterlikkust nii kvarteti kui ka duo tasandil. Remmelid näitasid kontrabassi meloodilist kõla, mis ilmneb just pilli tämbriilu kuulates. Esitusele tuli Marek Taltsi pala „Mõtted“ ja 15. sajandist pärit polüfoonia teadmata autori sulest. Duo Kass & Mälgand demonstreerisid kontrabassi muid mänguvõtteid samal ajal oma mängu koreograafiaga vürtsitades. Muusikud esitasid Ennio Morricone filmimuusikat „Cinema Paradiso“ ning improvisatsioonilise teose „Välk ja Pauk“, mis oli komponeeritud just selleks kontserdiks.

 

Kontserdi tipuks kutsuti lavale Jaan Pehk, kes jutustas loo 200-kilosest lauljannast. Nelja kontrabassi ja ilmekalt loetud luule sümbioosis nautis publik laval toimuvat justkui muusikalist etendust. Teise loona tuli esitusele tuntud lugu „See tunne alles jääb“. Publiku palav aplaus andis märku joovastusest, mida tekitasid neli kontrabassi laval ja luuletaja lavanurgas. Kontsert tekitas palju positiivseid emotsioone, mis veel järgneval päevalgi tunda andsid.

 

MÄLGAND-KASS-REMMEL-REMMEL feat. JAAN PEHK „Neli kontrabassi“
Kumu auditooriumis 23. septembril 2016

 

Koosseis:
Mihkel Mälgand ‒ kontrabass
Peedu Kass ‒ kontrabass
Taavo Remmel ‒ kontrabass
Heikko Remmel ‒ kontrabass
Jaan Pehk – vokaal

 

Vaata kontserdi fotosid siit.