fbpx

Kosmilised kõlad Kumu auditooriumis:The Space Travellers

06. märts 2018
Eveli Paalberg

Talvejazzi hooaja viimaseks esinejaks oli ansambel The Space Travellers – koosseis, mis Kumu auditooriumist alustas oma Eestimaa avastamisretke. Lisaks pealinnale viiakse kosmilised helid ka Türile, Viljandisse, Tartusse ja Kuressaarde.

 

Laulja Claudia Solal, tšellist Didier Petit ja löökpillimängija Philippe Foch avasid Kumu auditooriumis galaktika väravad ja lennutasid publiku otse linnutee sügavustesse. Seoses kosmosega oli ütlematagi selge ja tuntav – Prantsusmaa juurtega jazz on saanud inspiratsiooni kosmoseteadusest ning inimkonna plaanist taas Kuud külastada ja esimestest sammudest Marsil. Unistuslik muusikaline universum sai mõõtmed tänu Claudia Solali soojale häälele, mis küündis tõepoolest kosmilistesse kõrgustesse. Trio erilised kompositsioonid kõlasid kokku (ja lahku) instrumentide inspireeriva helikeele kaudu.
K

osmoserändurite muusika tutvustas publikule uusi planeete ja jutustas lugusid õhust, ruumist, tühjusest ja terviklikkusest ning sellest, mida teha kui oled üksi galaktikas.

 

Mainimata ei saa jätta ka esimest ahvi, kes kosmosesse läks ja sealt elusalt tagasi tuli. Küllap pole just palju kontserte, kus niivõrd spetsiifilisse teemasse nagu seda on kosmos, süvitsi minnakse.

 

Milliseid emotsioone tekitas muusika aga publikus? Publiku muljeid kogus veebireporter Eveli Paalberg.

 

Ksenija, müüja: “Pole vist nii eksperimentaalselt muusikat kuulanudki. Varem pigem etnojazzi ja nii öelda klassikalist jazzi, kui nii saab jazzi kohta üldse öelda, kuid väga hea kontsert oli. Olin valmistunud ja varem kuulanud ning tegelikult teadsin, mida oodata ja jäin rahule.”

 

Veiko, insener: “Mõnus kontakt loodi just sõnalise poole kaudu, sest muusika oli kohati ju kosmoses. Vahepalad, millest räägiti tõid aga kenasti tagasi n-ö maa peale. Muusikud, kõik kolm, olid väga andekad ja muljed on positiivsed.”

 

Kaja (55), kommunikatsiooniekspert ja abikaasa: “Muljed on väga-väga head. See kontsert oli äärmiselt elitaarne ja mul on hea meel, et ma siia sattusin. Ise ei oleks osanud ehk sellist pärlit leida, kuid õnneks tänu abikaasale me siia sattusime. Kontserdi ajal mõtlesin sellele, et väga huvitav, et Prantsuse kosmoseagentuur toetab jazzi. Ratsionaalselt mõeldes, kui Eestis näiteks Teaduste Akadeemia telliks loodusteadusliku jazzkontserdi, kas Eesti ühiskond oleks valmis selleks? Millised need reaktsioonid võiksid olla? See oleks väga põnev teada.
Meile meenus ka üks teine kontsert, mida meil õnnestus kuulda umbes kümme aastat tagasi. Sattusime juhuslikult Põhja-Prantsusmaal kohvikusse, kus baari omanik oli jazzifänn ja ta kutsus kokku oma ala professionaale. Kuulajaid oli kokku 4 – meie siis olime kaks neist. Sellist vabadust kuulda on tõeline rõõm. Olime positiivselt üllatunud.”

 

Marek (28), lennundusinsener: “Kui aus olla, siis olin valmistunud millekski veel pöörasemaks. See on muusika, mida peab kuulama otse. Ei kujutaks ette, et plaadilt seda kuulaks. Tore oli näha, et artistid nautisid seda, mida nad teevad.”

 

The Space Travellers (Prantsusmaa)
Pühapäev, 4. märts 2018 kell 17.00 Kumu auditoorium

Koosseis:
Claudia Solal – vokaal
Didier Petit – tšello
Philippe Foch – löökpillid

 

Vaata kontserdi fotosid siit.