fbpx

Kuningannalik gala

27. aprill 2017
Jako Kull

Eks tekki ja ole maailma muusika suurkujude mäletamisürituse kajastamisel vast alati dilemma: kui palju pühenduda suurkujule, kui palju toimunud üritusele endale? Teisipäevase, 25. aprilli, Vaba Lava kontserdi puhul tuli aga kindlasti alustada tõigaga, et Ella Fitzgerald sündis just täna, 100 aastat tagasi. Jazzikuninganna sünniaastapäev! Ja selle sündmuse auks ja puhuks oligi Estonian Dream Big Bandi juht Siim Aimla kokku pannud spetsiaalse kava. Koheselt soovin öelda, et see kokkupandu oli arranžeeritud võimsalt, lõbusalt ja valdavalt ülimalt mažoorselt (Liisi Koiksoni roll oli olla kurblikum – mis talle ka sobis).

 

Niisiis, leedi Ella säravat pärandit interpreteerisid juba teada-tuntud lauljannad Liisi Koikson ja Sofia Rubina ning üllatustähena maarjamaises vokaaljazzis, lausa marilynmonroelik Susanna Aleksandra! Teiseks üllatajaks oli kutsutud mees lõunast ehk Läti staar Intars Busulis. Esireas istudes ja suurepärase džässbändi ja säravate lauljate esinemisele kaasa elades, soovisin algusest peale siiralt, et see sündmus toimunuks kuskil värvimängulises ja purskkaevudega palmipalees… ja nii jäigi mul imetelles ja mõtiskledes mõnigi lugu pealkirjastamata ehk ära tundmata. Antagu andeks.

 

Enne n-ö ametlike lugude algust saame teada, et Anne Erm on saanud Tallinna teeneliseks kultuuritegelaseks. Orkester tervitab. Sofia Rubina alustab lastelauluga „A tisket, a tasket“ bravuurselt ja Susanna Rubina tuleb tõelise glamuuriga – „Shiny stockings“. Seejärel alustab Sofia Rubina skattimise jada, eriti meloodilis-hoogsalt, Susanna Aleksandra aga nii romantiliselt, „Just you, just me“. Kui eelnevad kaks lauljannat on siiani olnud sinises, siis Liisi Koikson, riietunud  heleroosasse, laulab kurblikult sellest, kuidas „My man is gone now.“ Nüüd astub Liisi Koiksoni kõrvale ka Intars Busulis. Lauldakse üks romantiline, kuid rõõmus duett. Seejärel skätib Intars Busulis mehiselt svingirütmis, millele publik koheselt kaasa tuleb.

Susanna Aleksandra on sinise kostüümi vahetanud sädeleva punase vastu ja jätkab skätimaailmas. Intars Busulis ja Sofia Rubina (kes on nüüd glamuursesse musta riietunud) laulavad koos „The lady is a tramp“. Taban end mõttelt, et kui mõttetu on siin proovida midagi kirja panna, kõike seda peab ise nägema ja kuulma… Liisi Koikson jätkab roosas ja rahulikult, „But not for me“. Susanna Aleksandra blond juus särab kui ta küsib, et „…is it yes or is it no…“. Ühineb Intars Busulis ja lauldakse kahekesi „Dream a little dream of me“. Läti meeshääl on juba üllatanud ja üllatab edasi, seekord oma tämbrimuutustega. Siis Sofia Rubina ja Siim Aimla – üks skätib oma häälega, teine oma saksofoniga. Intars Busulise toob lavale tagasi „I got rhythm“, mis on eriti võimas koos instrumentide soolode ja laulja voogava vabadusega. Liisi Koikson – ikka rahulikult, seekord lugu bassimehest. Ja siis seitsmeteistkümnes lugu ehk „How high the moon“. Kõik on laval… see on särav, vaimustav, professionaalne – tõeline hitt!!!

 

Lisalood. Publik tõuseb püsti, esitusele tuleb „Summertime“. Oh kui hästi selline muusika sellele kooslusele sobib! Ja ilmselt ka mitte ainult „selline“. Mindagu suvel turneele, eks siis kuule.

 

“Ella Fitzgerald 100” LIISI KOIKSON, SOFIA RUBINA, SUSANNA ALEKSANDRA, INTARS BUSULIS (Läti) & ESTONIAN DREAM BIG BAND

25. aprillil Vabal Laval

 

Koosseis:

Liisi Koikson – vokaal

Sofia Rubina – vokaal

Susanna Aleksandra – vokaal

Intars Busulis – vokaal

Siim Aimla ja Estonian Dream Big Band

 

Vaata kontserdi pildigaleriid siit!