fbpx

Kuuldava südamlikkusega Valter Ojakäärule

21. märts 2017
Elss Raidmets

12. märtsil tähistati eesti jazzi hinge Valter Ojakääru, kes pikemat tutvustust ei vaja, 94. sünniaastapäeva kauni kontserdiga. Võis näha, et Ojakäär on läinud ja läheb jätkuvalt korda paljudele, sest suurkujule austust avaldama tulnuid oli Kumu auditoorium pungil täis. Kui kõlasid Liisi Koiksoni, Silver Laasi ja Raivo Tafenau kvinteti hingestatud austuskontserdi lõpunoodid, tundsid pea kõik suure helilooja enese kohalolekut saalis.

 

„Õhtu rannal, tuul vaikne ja soe, viib pilvede koe üle vee nagu siidise vöö..” kõlasid Ojakääru imekaunid sõnad kontserdi alguses. See oli kõik, mis vaja, et publikut võluväel hüpnotiseerida. Suure mehe omapärane helikeel viis kontserdikülastaja ajarännakule ning kaunid meloodiad kutsusid meenutama ja tunnetama ühes lavalolijatega.

 

Tafenau kvintett, oma vanas headuses, toetas suurepäraselt lauljaid. Peenelt läbimõeldud arranžeeringud lõid armastatud lauludele uued tasandid ja professionaalselt teostatud soolod olid imeilusate laulude puhul justkui kirss tordil. Raivo Tafenau ei jäänud jutumehena alla oma saksofonioskustele: tema meenutused Valter Ojakäärust maalisid kuulajale heliloojast elusuuruses pildi just sellisena, nagu ta oli. Silver Laas, kes on tuttav pigem pop- kui jazzmuusikuna, üllatas kõiki veenva ja julge esitusega. Lummava Liisi Koiksoni vahetu olemine, kindlus ja sõnumi selge edastamine jättis saali peale loo lõppu mitmeks pikaks sekundiks tummaks. Keerukad meloodiad ja hüpped ei tekitanud Koiksonile justkui mingit probleemi. Tundus, nagu oleks Ojakääru laulmine tema jaoks sama loomulik kui hingamine, publik neelas iga tema nooti ja sõna suure isuga.

 

Tafenau luges ette Valter Ojakääru sakslasest sõbra kirja, kust jäi kajama üks väljend, millega too iseloomustas eespool mainitud koosseisu. Ta ütles, et nende muusikast võis „kuulda südamlikkust”. Ja see oli tõesti nii. Selle kuuldava südamlikkusega tehti meistrile väärikas kummardus.

 

Kummardame kõik. Aitäh, Valter!

 

Liisi Koikson, Silver Laas, Raivo Tafenau & Band „Kummardus Valter Ojakäärule”
Kumu auditooriumis 12. märtsil 2017. a

Koosseis:
Liisi Koikson – vokaal
Silver Laas – vokaal
Raivo Tafenau – saksofon
Paul Daniel – kitarr
Marti Tärn – kontrabass
Kaspar Kalluste – trummid

 

Vaata kontserdi fotosid siit.