fbpx

Legendaarne Han Bennink taas Tallinnas!

28. veebruar 2012

Kontserdid koos Jaak Sooäärega
2. märtsil kell 19.00 Kumu auditooriumis
3. märtsil kell 17.00 Tartus Athena keskuses

 

1. märtsil kell 14.00 toimub kõigile huvilistele muusikutele prii workshop Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaalis. 
 

Nii koloriitset isiksust, kui on Hollandi legendaarne löökpillimängija ja kunstnik Han Bennink, kohtab harva. Tegemist on jazziajaloo ühe värvikama muusikuga, kes alustas oma professionaalset muusikuteed ka jazzile kuldsetel kuuekümnendatel. Tema mängustiili tunneb ilmeksimatult ära, ükskõik millist laadi muusikat ta ka ei mängiks. Bennink on ilmselt Euroopa parim svingtrummar, aga kui ta hoogu satub, siis tema abstraktsed naljad naerutavad publikut põhjalikult. Ta võib imehelisid välja võluda ükskõik millistest objektidest – toolipõhjast või veiniklaasist, metallitükist, põrandast või oma kehast. Ja et publikut ahhetama panna, piisab talle kontserdi jooksul vahel vaid soolotrummist.

Han Benninki isa oli klassikalise haridusega löökpillimängija ning temalt saigi poeg algõpetust, edasi tuli juba elukool ning koostöö Hollandi, Euroopa ja Ameerika tippudega. Bennink on aktiivselt tegutsenud Euroopa, Ameerika ja Jaapani jazzilavadel, esitades muusikat dixielandist vaba improvisatsioonini koos kümnete kuulsustega Wayne Shorterist Peter Brötzmannini. 1994. aastal esines ta koos Dave Douglase ja Myra Melfordiga Jazzkaarel ning 2003. aastal andis ta Tallinnas ja Helsingis kontserdi koos kitarrist Jaak Sooääre ja soome saksofonisti Mikko Innaneniga, kontsert sai jäädvustatud ka heliplaadile.

Aprillis täitub maestrol 70 eluaastat, juubelisünnipäeva tähistakse kontsertidega mitmel pool Euroopas. Ja on ka põhjust. Legendide põlvkonnast pärit Benninki erilise energiaga löökpillimängu võib kuulda Eric Dolphy, Sonny Rollinsi, Dexter Gordoni jpt kuulsuste heliplaatidel. Ka viimase kümendi jooksul on Bennink olnud väga aktiivne, temalt on ilmunud üle kolmekümne albumi. Benninki isikupärane mängustiil on mõjutanud-inspireerinud mitmeid tipptrummareid nagu Joey Baron, Jim Black jt. Kuna Bennink on kõrgharidusega kunstnik, teeb ta kontsertideks-plaatideks vajalikud kujundustööd ise ja tema vahva fantaasia ilmutab end ka piltidel. Lisaks löökpillidele mängib ta ka klarnetit, saksofoni ning vajadusel ka viiulit, banjot ja klaverit. Põhjaliku pildi Benninki põnevast muusikuteest annab temast 2009. aastal ilmnud elulooraamat.

Niisiis saab Eesti publik kolmandat korda osa löökpilliguru kordumatust improvisatsioonishow’st, mille energiatase ei jää alla kahekümnestele rokkaritele. Maestro lavapartner on sel korral kitarrist Jaak Sooäär, kes peab väga lugu hollandlase särtsakast fantaasiast ja professionaalsusest. Sooäär on eesti improjazzi juhtfiguure, õppejõud ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia jazziosakonna juhataja, kuid kontserttegevus on talle endiselt väga oluline – The Dynamite Vikings, Erdmann/Sooäär Dessert Time, Eesti Keeled, duo Tuule Kanniga, Free Tallinn Trio, Una Bossa, trio koos Tanel Rubeni, Raul Vaigla ja Aleksei Krugloviga, Andres Mustonen jazzkvartett jt on vaid osa talle olulistest koosseisudest. Kultuuripealinna Tallinn 2011 üheks jazzi suursündmuseks kujunes Jaak Sooääre algatatud koostööprojekt-kontsert USA saksofonilegendi Dave Liebmaniga. Kontsert löökpillilegendi Han Benninkiga saab kindlasti olema publikule vähemalt sama põnev elamus.

Piletid Tallinna kontserdile hinnaga 14.- ja 10.- (õpilane, tudeng, pensionär) ning Tartu kontserdile hinnaga 9.- ja 6.- on müügil Piletlevis (www.piletilevi.ee) ning enne algust kohapeal.

Kontserti toetab Hollandi Saatkond. Jazzkaare kuldsponsor on Elion. Peasponsorid on Eesti Päevaleht ja ERGO, aastasponsorid Aktaprint, Estonian Air, Tallink ja Info-Auto. Kontserdihooaega toetavad ka Kultuurkapital, Kultuuriväärtuste Amet ja Prantsuse Instituut.

Leia rohkem infot SIIT!

Kohtumiseni Talvejazzi kontsertidel.