fbpx

Lõpumantra

01. mai 2017
Eeva Trei

Pühapäeval, 30. aprillil andis Jazzkaare 28. festivalile mõtliku lõpu Siiri Sisask. Esitusele tulnud autori kaheteistkümnes album „Kuristi kohal“ oli oma mantralikkuse ja peaga haaramatuse tõttu hea tagasivaade festivali jooksul toimunud mõtterännakutele. Laulud esitati väikse koosseisuga – Sisaskit toetasid vaid Robert Jürjendal kitarril ja Peedu Kass bassil – intiimsemalt ja isiklikumalt kui plaadil. Loodusliku ja elektroonilise saundi kooskõla oli mõnus ning sügav ja hämar vokaal lisas pingelisust.

 

Kontsert algas Anne Ermi tänuavaldusega korraldajatele, toetajatele, kuulajatele ja muusikutele. Seejärel astusid lavale festivali lõpetavad esinejad: Sisask ning esmapilgul välimuse järgi äravahetamiseni sarnased Kass ja Jürjendal. Sisaski „Aabramile“ viis kuulajad kohe kontserdi jooksul püsima jäänud sügavamõttelisele lainele. Sisaski sissejuhatused lauludesse olid kui osa neist. Loodusarmastust ja mõtteid metsas viibimisest andsid edasi „Avanemine I“, kus mantrana kõlas „vaid tüved, vaid tüved, pakitsevad taevapiidad ning õõnsused, kust algab oksakeere“, ja selle jätkuks „Avanemine II“. Laulude „Kuristi kohal“, „Tuuleks saa“ ja „Aeg mööda“ vahel avas autor end rahvale, rääkides unenägudest, nende mõjutatavusest, korduvusest ja tõeks saamiseset. Sisask rõhutas Uku Masingu loomingu olulisust ja rääkis, et see oli olnud esitatava albumi tugev mõjutaja ja inspiratsioon. Ta soovitas Masingu romaani „Rapanui vabastamine ehk kajakad jumalate kalmistul“ ning tutvustas rahvale rapanui keelt. „Võta mustade metsade kukilt“ oli kui kontserdi külmavärinaid tekitav kõrgpunkt, kuhu tundus, et olid intensiivselt koondunud kõik laulja tunded, mis laule luues ja esitades tekkinud. Kontserti jäi ametlikult lõpetama „Punane täht“, enne mida jagas Sisask laulu avalikustamisel tekkinud mõtteid – rääkis juhuslikkusest ja paratamatusest seoses pala nimega. Kõlas ka soe lisalaul, mis publikut paraku endaga väga kaasa ei viinud.

 

Sellegipoolest tegi Sisaskist õhkunud tänulikkus jumala, maailma ja looduse vastu iga laulu esituses kontserdist sobiva ja hingestatud lõpu festivalile. See tuletas meelde svingist, tantsust ja trallist saadud positiivsete emotsioonide kõrval tekkinud melanhoolseid ja adumatuid tundeid. Armastusväärse laulja tundeküllus ja siiras esitus rõhutasid Jazzkaare festivali vajalikkust iga muusikaarmastaja hingetäiendusena.

 

SIIRI SISASK feat. ROBERT JÜRJENDAL & PEEDU KASS „Uku Masing: Kuristi kohal“

30. aprillil Vabal Laval

 

Koosseis:

Siiri Sisask – vokaal

Robert Jürjendal – kitarr

Peedu Kass – kontrabass, basskitarr