fbpx

Marcus Miller

08. november 2003

Elektribassisti Marcus Milleri kontsertsalvestus annab vihjeid selleks, et tema muusikat live´is ja plaatidelt edasi avastada.

Kes osa saanud elektribassiässa Marcus Milleri pingeid energiapommiks kruvivast klubikontserdist võib ehmuda – Baden Badenis telestuudios üles võetu tundub ebamillerilikult hillitsetud. Ehk rabegi.
Samas on see teadaolevalt ainus ametlik videosalvestus Marcus Millerist, kes on alates 1980ndatest aastatest olnud mõjukas hall kardinal nii produtsendi kui helilooja ja arranzheerijana jazzi, popi ja filmimuusika vallas.

Salvestus sisaldab hitte, mis Milleri kontserdirepertuaaris tänaseni: 1980ndatel Eesti raadiokanalites tihti kõlanud “Panther” ja “Scoop”, samuti “Tutu”, mis pärit bassimängija ja produtsendi koostööst Miles Davisega. Kontsert saab hoo sisse neljanda loo “Scoopi” ajal, mil tundub, et muusikud suudavad end välja lülitada helitehnilistest probleemidest, mis telestuudio salvestusega kaasnevad. Enam pole tunda-näha helitehnika sõnakuulmatuse ning laval toimuvaga seotud operaatoritöö traagelniite.
Turvaliselt kammitsetud smoothyst saab funky, mis kohapeal viibides loodetavasti keha põksuma paneks. Alul ebalev stuudiopublik hakkab sulama. “Scoopis”, “Tutus” ja “Ju jus” krutivad saksofonist Kenny Garrett ja trompetist Michael Stewart juba emotsioone, improvisatsioonivalangud muutuvad üha haaravamaks ja pinevamaks. Alati musta viltkaabut kandev Marcus Miller meelitab elektribassist välja meisterlikke soolosid ega ole kitsi demonstreerimaks oma mängutehnika mitmekülgsust. Paariks viimaseks looks saab telestuudiost usutav kontserdilava, tekib kohal viibimise tunne.

Salvestis on tähenduslik kõigile Milleri fännidele ja muusikasõpradele, kes hindavad ausat hetkejäädvustust. Andmaks hinnangut bassisti ansamblile ja muusikale, võiks siiski kuulata ka tema plaate ning, kui õnnestub, siis käia ära päris kontserdil.

Salvestatud 6. juunil 1994 Baden-Badenis, välja antud 2001
Vastutav produtsent Bernhard Roessle
Heli dolby digital 5.1, PCM stereo
Kestus ~ 1 tund

Koosseis:
Marcus Miller bass, klarnet, vokaal
Michael Stewart trompet
Kenny Garrett saksofonid
Morris Pleasure klahvpillid
Bernard Wright klahvpillid
Poogie Bell trummid

Menüü:
– intervjuu produtsendiga
– M. Milleri biograafia
– kontsert
1. Rampage
2. Panther
3. Steveland
4. Scoop
5. Tutu
6. Ju Ju