fbpx

Marumerejazz: Mari Kalkuni helisev helgus

28. aprill 2013
Kristin Viljamaa

Jazzkaare erisündmusena toimus sel aastal koostöös Lennusadama ja sealse kohvikuga MARU kontsertsari Marumerejazz, mis pakub võimalust ühildada muusikaelamus toidunaudingu, põneva muuseumikülastuse või hommikuse ärkamisega. Kena pühapäevast kevadhommikut 21. aprillil alustas Mari Kalkun. Kontserti käis kaemas Kristin Viljamaa.

Laulja ja muusikakirjutaja Mari Kalkun on välja andnud kaks sooloalbumit, aga võtnud ette ka kollektiivseid ülesastumisi. Näiteks on ta loonud maailmamuusika mõjutustega ürgset soome-ugri alade muusikat esitava koosluse Runorun ja ühendanud jõud endale üsna sarnase olemusega eesti sooloartistiga Pastacas.

Mari Kalkuni helilooming on puhas ja helge, oluline rõhk on laulusõnumitel, mis on alati selgesõnalised, sügavustesse minevad ja kaugustesse kanduvad. Laulusõnad on inspireeritud pärimusest, isiklikest juurtest, loodusest, eesti rahvalauludest, luulest, lihtsatest ja ilusatest hetkedest. Tema laulud on kui hinge värelema panev luule, mis inspireerib omakorda kuulajat kaema enda sisse, suunama mõtlikult pilgu veepiiri taha ja olema tänulik iga imelise hetke eest, mida elu meile kingib. Kõige hinnalisem on aga see, et Mari Kalkun on võrulane ja ta laulab võru keeles. Selles peitub tema tugev loomus, südikus ja sõnavägi. Tema enda tubli töö vili on aga paljude pillide mängu oskus, hingestatud kontserttegevus ning sihikindel muusikukarjäär.

Lennusadama angaaride avarustes kaikus Mari helisev hääl ja lõõritamine, pakkudes kõige ilusamat hommikuäratust. Too hommik oli ka õues imeilus ja soe, justnagu oleks alanud see päris õige kevad. Publik ja laulja olid tänulikud Jazzkaarele, et ei lasknud seda kaunist hommikut niisamuti mööda lasta ja maha magada, vaid hoopis alustada päeva toreda kontserdiga, kus on lahkesti lubatud samal ajal rüübata hommikukohvi ja süüa tegusaks päevaks energiat andvat toekat putru ja ahjusoojasid croissant’e aprikoosimoosiga. Kontserdil tabas veendumus, et paslik oleks igal puhkepäeva hommikul panna mängima Mari Kalkuni plaat ja just siis tuleb see päev kõikse parem.

Esitusele tulid välja valitult just õnneküllased hommiku, päeva ja olemise laulud, tasased ja rahulikud. Vaheldumisi eesti- ja võrukeelsed laulud panid kõrvu teritama ja tähelepanelikult kuulatama, et emakeele ilusaid varjundeid paremini mõista. Andekas lauljanna haaras mänglevalt kätte kitarri, akordioni, kandle, nii mõne instrumendi veelgi ja kontserdi lõpetas klaveri saatel lauldes. Bernard Kangro luuletusele loodud „Kevadaimdus“ kuulutas siinkirjutaja jaoks kevade lõplikult alanuks ja lõpuloona esitatud meloodiline „Koduvana pühendus“ jõudis ka mere teemadeni.

Merest kõnelevaid laule oleks Mari Kalkunil ehk veelgi olnud, samuti jäi ära kontserdi tutvustuses mainitud merejuttude ajamine. Mõnusaid vahejutte oleks küll lauljannalt rohkemgi soovinud. Samuti oli kurb, et kontsert liiga üürikeseks jäi. Eks Lennusadam pidi oma uksed külastajatele avama ja ära lõpetama väikese kontserdiseltskonna intiimse koosviibimise hiiglaslikus muuseumis.

Õnneks tuleb aga Marumerejazzi sarjas mõni kontsert veel. Kuigi liialt harva toimuvaid Mari Kalkuni kontserte peab mujalt otsima. Ühte maikuu ja ka juunikuu pühapäeva on võimalus veeta sama toredasti, siis saab lausa valida hommikusöögiga ühendatud hommikukontserdi või õhtusel ajal põneva kolmekäigulise õhtusöögiga koos pakutava muusikaelamuse vahel.

19. mail astuvad nii hommikul kui õhtul üles isa ja poeg Priit ja Siim Aimla, mis täpsemalt toimuma hakkab, ei ole teada. Kuid kindlasti leiab aset väga huvitav lavaline kohtumine, kus saab kuulda ehtsat jazzmuusikat ja humoorikaid pajatusi. 16. juunil leiab aga Lennusadamast mitmekülgselt andeka muusiku Jarek Kasari värsket heliloomingut. Siis saab ehk nautida kontserte juba päikesepaistelisel terrassil ja tõepoolest on väärt kontserte külastada ka toiduelamuse pärast. Kvaliteetsed veinid on sobitatud vastavalt käikudega, maitsed on viidud omavahel kooskõlla ning aimu annavad merelised, kodumaised ja suvised mõjutused. Olgu selleks siis õrnsoolasiig tilli-värskekurgikastme, siiamarja ja metsaseenevahuga või värskelt purustatud maasikad õhulise besee ja piparmündisuhkruga, igal juhul saab seda pidada täielikuks kultuurielamuseks.

Lennusadama kohvikus MARU, 21. aprillil kell 10:00
Mari Kalkun