fbpx

Mehmet Polat: „Kõige rohkem siin maailmas me vajame armastust!”

24. aprill 2015
SILVIA LUIK

Eile, 21. aprillil astus Punase Maja lavale idamaine kollektiiv nimega Mehmet Polat Trio. Nende muusika on vaimne ja ühtlasi seiklusterikas teekond, kus põimuvad Lähis-Ida muusika maagiliste pillide nei, harfi ja uudi helid. Kontserdil esitasid nad debüütplaadi lugusid. Seekordne esinemine oli eriline, kuna tavapärase kollektiivi kolmandat liiget asendas hollandi harfimängija Brenda dor Groot. 

 

Kontsert algas rahulikult, kuid peagi tõusid esile kolme instrumendi helid ning alustati spirituaalset retke mööda julgeid improvisatsioone ja rütme. Mehmet tervitas saalisistujaid eesti keeles ning soovis, et nad samaga vastaksid – nüüd on meil kõigil türgikeelne teretus selge – “Merhaba !”. Lisaks palus ta kõigil endaga, silmad suletult, muusikalisel rännakul kaasa reisida.

Mehmet Polat Trio muusika mõjus justkui hingeravimina, sest igas loos oli tunda siirust ja puhtaid emotsioone. Mehmet Polati kompositsioonid olid enamasti seotud mõne looga või sooviga – näiteks lugu „You are not alone” on loodud kõikidele kodututele üle maailma või lugu „We live in the Jungle”, mis pajatab kiirest elutempost meie ümber. Igas esitatud loos oli tunda Mehmet Polati avameelsust; seda oli ka tunda tema lihtsas siiras suhtluses publikuga, olles väga avatud ja vahetu.

Küsitlesin ka paari publikus istunut, uurimaks, kuidas neile kontsert meeldis ning kuidas nemad nähtut kommenteerivad. Sõbrannadele Airele (38) ja Meritile (37) meeldis kontsert väga, alguses neid segas kõrvalolev kohvik, mis summutas lavalt kostuvat muusikat. Hiljem aga hakkasid nad seda võtma kui kontserdiosa – kujutlusvõime viis neid Türgi laadale, kus kõlas muusika ning sekka ka mündiklõbin.

Hiljem õnnestus mul trioga ka lava taga paar sõna vahetada. Kõigile kolmele eesti publik väga meeldis. Mehmet lisas: „Kuigi eesti rahvas on väga arglik, tulid nad minu mõttelennuga kergesti kaasa, oli näha kuidas inimesed, silmad kinni, nautisid meie muusikat. Olen kontserdiga väga rahul“.

Üldiselt oli kontsert nagu üks mõnus jalutuskäik vaimses maailmas, kus publik ja laval esinejad tekitasid ühise sümbioosi. Usun, et paljud lahkusid kontserdilt hea tundega ja armastusega südames, mida Mehmet meile oma muusikaga süstis.

 

Mehmet Polat Trio 21. aprillil Punases Majas

 

Koosseis: 

Mehmet Polat – uud

Brenda dor Groot – harf

Sinan Arat – nei