Meshell Ndegeocello: vaba nagu lind - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

24/04/2017 Meshell Ndegeocello: vaba nagu lind

Publikuküsitlus Minna Sild ja Jaanika Vilipo

Meshell Ndegeocello kontsert Jazzkaarel kulges omajagu müstilises õhkkonnas. Artisti perekonnanimi Ndegeocello, mille ta on ise võtnud, tähendab suahiili keeles „vaba nagu lind“ ning sellise mulje ta ka jättis – isepäine, tabamatu ja loomingulisusest pakatav.

Meshell Ndegeocello on laulja, bassimängija ja helilooja ühes isikus, kes on rohkem kui kahekümne aasta pikkuse karjääri vältel muusikamaastikule oma märkimisväärse jälje jätnud. Ta on neosouli stiili teerajaja ning tema muusika austajate hulka kuulus näiteks ka kadunud ikoon Prince. Meshell Ndegeocello muusikaline looming on jazzilikult ja soulilikult pehme ja sume, kuid sellest ei puudu hiphopi ja reggae vürtsid. Tema isikupärane sound on tummine ja voolav. Lugude sõnad on samuti paeluvad, jutustades lisaks armastusele ja suhetele palju ka sotsiaalselt aktuaalsetest probleemidest, vabadusest ja selle erinevatest tahkudest. Rutiinsust artist ei armasta, vaid hindab jazzilikku improvisatsiooni ja soovib igal laivil luua midagi kordumatut. Kõige huvitavam oleks olnud kontserdi järel küsida lauljanna enda kommentaari, sest mõnevõrra jäi kuulajana tunne, et tal ei õnnestunud väikeste segavate faktorite (harjumatu helipilt, liialt ere valgus ja seisev publik) tõttu end muusikaliselt päriselt hingestatuna tunda. Nii nagu me kõik olemegi oma tajudega väga erinevad, oli ka publiku hulgas nii neid, kes saavutasid tema muusikaga hea kontakti, kui ka neid, kelle jaoks jäi see kontakt tabamatuks.

 

Kontserdikülastajate elamusi vahendavad veebireporterid Minna Sild ja Jaanika Vilipo.

 

Kurmet ja Ireen, veinisõbrad: Kõige lahedam asja juures oli see, et see oli täielik kosmos. See oli meie jaoks ootamatu, sest me täpselt ei teadnud, mida kuulama tuleme. Kogemus oli täitsa psühhedeelne, lihtsalt selline, et sule silmad ja kaifi. Sellist esinejat peabki laivis kuulama. Kui helikandjalt kuulata, siis pole pooltki nii võimas. Nagu nad laval ise ka ütlesid, siis nad lähevad muusika sisse ja igal kontserdil sünnib ilmselt täiesti unikaalne maagia. Intuitiivne muusikategemine, nad olid igaüks nii omas teemas ja samas töötas bänd tervikuna väga hästi.

 

Timo, fotograaf: Mul ei olnud varem selle artistiga suurt kokkupuudet, aga mulle meeldis. Väga mitmekesine muusika. Ma ise kuulan pigem raskemat muusikat, aga see oli vahelduseks väga mõnus, väga õnnestunud valik. Lõi laupäeva õhtusse väga hea meeleolu. Hinna ja kvaliteedi suhe oli paigas!

 

Kairit, projektijuht ja treener: Kogesin kontserdi vältel erinevaid emotsioone. Mulle meeldis rohkem rõõmsameelsem osa esitatud lugudest. Klahvpillimängija tekitatud helid olid võrreldes ülejäänud bändi mahedusega minu jaoks kohati liiga teravad. Iga bändi liige oli väga omas teemas ja mind hämmastas, et nad kõik oskasid laulda. Kuulasin huviga ka lauljat ennast, kes oskas väga hästi oma hääle ja rõhuasetustega varieerida.

 

Margot, loomeinimene; Karolin, spetsialist: Artist jäi natuke kaugeks, oli justkui distantsil. Ei saanudki aru täpselt, milles asi oli, kas tema tajutud heliprobleemides või milleski muus. Tundus, et kontsert ei läinudki päriselt käima. Laulja hääl meile meeldis ja taustabänd ka. Tulime suurte ootustega, aga päris nii ei läinud, nagu lootsime.

 

Mari, laulja: Meshell Ndegeocello on mul üks lemmikuid juba viimased kümme aastat. Olen tema plaate väga palju kuulanud ja ei pidanud pettuma. Tal on tõesti mahe ja sametine hääl. Üllatav oli see, et ta teeb nii palju erinevaid stiile – reggae’likud sound’id ja funk lisaks jazzile ja soulile.

 

Riho, ettevõtja: Ei olnud varem Meshelli kuulanud, aga kuna meeldis, siis uurin kindlasti rohkem tema kohta. Selline mõnus fluidumiga muusika.

 

Jelena, muusik: Emotsioonid on lihtsalt nii laes. See tämber läheb nii kokku minu elu ja laulmise viisiga. Alates esimesest akordist oli kooskõla lihtsalt nii hea. Ma ei mäleta juba ammu sellist kontserti, kus ma lihtsalt olen ja kuulan, igat nüanssi.

 

Jana, konsultant: Selline jazz oli, kus kuulasid muusikat ja rääkisid juttu ka natuke. Eriti meeldis see, et Meshell on basskitarriga naine. Tavaliselt olen basskitarriga harjunud nägema mehi. Võimas naine oli.

 

Annaliisa, tervishoiuvaldkond; Terje, sommeljee: Vaatasin eelnevalt festivali Jazzkaar esinejate listi. Kui kuulasin Meshelli esimest korda, siis mõtlesin kohe, et pean tema kontserdile tulema. Mulle meeldis eriti see, et Meshell ei domineerinud solistina üle oma bändikaaslaste, et kõik said oma osa. Minu jaoks oli see väga huvitav, et koosseis oli nii võrdne.

 

Jaanika, Jazzkaare veebireporter: Kuigi naine oli kontserdil oma erakordse hääletämbriga ja tugevate sõnumitega, mille ta muusikasse on pannud, võimekas ja karismaatiline, jäi teatud sünergia publikuga saavutamata.

 

 

Meshell Ndegeocello

22. aprillil Vabal Laval

 

Koosseis:

Meshell Ndegeocello – vokaal, bass

Christopher Bruce – kitarr

Jebin Bruni – klahvpillid

Abraham Rounds – trummid