fbpx

Mingo Rajandi: „Heliotroobi muusika on vali ja võimas“

11. veebruar 2016
Silvia Luik

Talvejazz 2016 sai avapaugu eilsel Heliotroobi kontserdil, kus ansambel esitas Mingo Rajandi ja Kirke Karja loomingut, milles segunevad jazzi, maailmamuusika ja uusklassika helikeel. Nende muusika on monumentaalne, põhjalikult läbi komponeeritud ning väga laiahaardeline, ja see püüab laiendada oma žanrilisi piire. On ilmselge, et laval olnud muusikutele meeldib eksperimenteerida kõlavärvide ning keerukate rütmikombinatsioonidega. Nende muusika põhineb enamasti eesti nüüdisaegsete poeetide tekstidel, mis arutlevad igavikulistel teemadel.

 

Enne kontserti vestles Mingo Rajandiga Jazzkaare veebireporter Silvia Luik.

 

Heliotroop – millest selline nimi ning mida see tähendab, kuidas on see seotud teie muusikaga?
Heliotroobil on mitu tähendust, esiteks on ta kivi, mis annab elujõudu ning tugevdab enesekindlust. Teiseks tähendab helios kreeka keeles päikest ning tropos liikumist, mis kindlasti ei puudu ka meie muusikast. Ja samas on ka selles sõnas sees heli, mis on juba iseenesest ilus sõna. Aga kuidas me selle mõtte peale tulime, seda ma ausalt öeldes ei mäleta, ma arvan, et see lihtsalt meeldis meile.

 

Mis oleksid need omadussõnad, mis iseloomustaksid teie loomingut kõige paremini?
Meie muusika on segu improvisatsioonist ja läbikomponeeritusest; väga olulised on tekstid eesti autoritelt, millest mõned on meile spetsiaalselt kirjutatud. Tooksin välja kaks märksõna – vali ja võimas. Meie muusika on justkui jazz, aga samas me ei mõtle, mis on jazzile kohane ja mis mitte, vaid meile meeldib muusikas piire laiendada ehk me lihtsalt rakendame kõik oma hullud ideed.

 

Kuidas sünnivad teie ansambli lood ning mis on see peamine inspiratsiooniallikas?
Kompositsioonid sünnivad tekstide mõjul, millel enamasti on väga sügav sõnum, nad on päevakohased ja samas igavikulised ning seda ideed püüamegi muusikas edasi anda. Ma usun, et see jõuab ka tavakuulajani, sest meie muusika on ilusate meloodiatega, kirglik, kõrge energiaga ning selles on palju kaasahaaravat gruuvi. Ma ütleksin, et mind inspireerib loodus, inimesed ja elu.

 

Kuna te annate Talvejazzile avapaugu, siis küsiksin ühe hästi keerulise küsimuse – milliste muusikaliste väljendusvahenditega kujutaksite muusikas talve?
Kindlasti oleneb see sellest, millises maailma osas sa parasjagu oled, aga kui arvestada siinolekut, siis ma arvan, et kui talv vahepeal tundub justkui staatiline, siis muusika võiks tuua siia energiat, mida jääb päikese puudumisel väheseks ja sellepärast Heliotroop ongi kõige parem ansambel talvel kuulamiseks.

 

Heliotroop Kumu auditooriumis 7. veebruaril 2016. a.

Koosseis:
Kadri Voorand – vokaal
Meelis Vind – klarnetid
Marek Talts – kitarrid
Kirke Karja – klaver
Mingo Rajandi – kontrabass
Eno Kollom – löökpillid

 

Vaata Heliotroobi fotosid siit.