fbpx

MIS ON PUNKT

12. aprill 2011

Väike festival, kus mõeldakse suurelt
Tänavuse Jazzkaare avab audiovisuaalne remiksfestivalPunkt Tallinn 2011
20. ja 21. aprillil Mustpeade majas

PUNKT on Jazzkaarel. Kellele elektrooniline muusika midagigi tähendab, siis võtke teatavaks – see on täiesti ERILINE sündmus ehk siis: be there or be dead – PUNKT muudab teie muusikalist taju ja rikastab teie maailma.
Priit “Julm” Juurmann

Seekord ei alga Jazzkaar traditsioonilise avapeoga, vaid hoopis omanäolise külalisfestivaligaPunkt, mille ema-festival toimub Lõuna-Norras, Kristiansandi linnakeses 2005. aastast alates. Selle festivali korraldajad ja vaimsed liidrid on loomingulised DJ-d Jan Bang ja Erik Honoré, kelle huviorbiides on improvisatsiooniline muusika ja nüüdishelilooming.

Punkt Tallinn 2011 viib kokku eesti ja norra muusikud ning annab kuulajatele võimaluse nautida moodsat formaati, mille võtmesõna on live-remiks. Vaatamata sellele, et Punkt on väike ekslusiivne festival, on tegijad suutnud tekitada suure rahvusvahelise huvi selle ürituse vastu ja nii leiab igal aastal festival kajastamist paljudes maailma meediakanalites; kõige pikema ülevaate läinudaastasest festivalist tegi aga ameerika muusikakriitik John Kelman maailma suurimas jazziportaalis All About Jazz ja temalt on pärit ka parim Punkti iseloomustav mõte – väike festival, kus mõeldakse suurelt.

Festivali külalisväljaanne saab seekord teoks tänu Euroopa Kultuuripealinna Tallinn 2011 programmile ja Norra saatkonnale. Punkt on varemgi jõudnud kodust kaugemale – külas on käidnud Saksamaal ja Inglismaal, kohe jõuab Punkt Tallinnasse ja siis ka USA-sse. Läinud aastal käis üks festivali organisaatoritest, Jan Bang, Tallinn Music Week’il, kuulas siin hulga uut head eesti muusikat ning valis välja eesti esinejad ja ka tänavuse kontserdikoha, milleks on Mustpeade maja kaks saali – Valge ja Olavi saal.

Mullu septembris käisid Segakoor Noorus Raul Talmari juhatusel ja Veljo Tormis Norras Punktil esinemas. Seal võeti neid vastu südamlikult ja kohe sai selgeks, et asjal on jumet. Tänavu märtsis esinesid Jan Bang ja meie Weekend Guitar Trio Londonis Eesti Festil, ka see koostöö klappis hästi. Järge nendele koostöödele saab kuulata juba Punkt Tallinn festivalil 20. ja 21. aprillil.

Mõlemal päeval esinevad nii eesti kui norra artistid – muideks külalised on kõik kõrge kullaprooviga saksa plaadifirma ECM artistid. Punkt Tallinna mõlemal õhtul toimub neli kontserti ühe piletiga. Kolmapäeval esineb Valges saalis segakoor Noorus Veljo Tormise kavaga, oodata on ka autorit ennast. Seejärel toimub Olavi saalis remiks-kontsert, kus eelmise kontserdi jooksul salvestatud Tormise mustrid põimitakse Jan Bangi ja Erik Honoré poolt elektroonilisse helikangasse ja lisatakse vürtsiks veel omakorda live kitarrihelisid Eivind Aarseti poolt, kes kuulub 90-ndate kuulsasse norra uue jazzi lainesse koos Bugge Wesseltofti, Nils Petter Molvaeri jt.ga. Praegu mängib Aarset näiteks Jon Hasselli ansamblis Maarifa Street, mis on tuntud nii siin kui sealpool suurt lompi. Remiks kuulatud, läheb publik tagasi Valgesse saali ja kus siis esineb meie kuulsamaid Euroopaski tuntud nüüdismuusika ansambleid U:. Seksteti liidriteks on Taavi Kerikmäeklahvpillidel ja flötist Tarmo Johannes. Uut eesti muusikat remiksivad pärast kontserdi lõppu taas Bang ja Honoré, nendega liitub silmapaistev norra lauljatar ja pedagoog Sidsel Endresen, kelle ampluaa vokalistina on ääretult lai. Ainuüksi Bugge Wesseltoftiga on ta salvestanud kolm heliplaati.

Punkti teist päeva alustab Jan Bang oma kompositsiooniga „…and Poppies from Kandahar“, mis on inspireeritud Punkt 2010 muusikast. N-ö remiksist teeb Olavi saalis omakorda remiksi J. Peter Schwalm, kes on tuntud koostööprojektidest Brian Enoga ja osalenud Punktil kolm viimast aastat. Pärast seda esineb Valges saalis Weekend Guitar Trio, võimalik, et koos Jan Bangiga, kes rikastab omakorda kolme kitarristi põnevaid helimaastikke. WGT muusikat remiksivad kitarrist Eivind AarsetErik Honoré ja üks Euroopa põnevaimaid muusikuid, helilooja-trompetist-vokalist Arve Henriksen. Ta kõlamaailm on ulmeline ja kaunis ning tema trompeti kõla on kordumatu, kui aga kuulata tema sopraniregistris vokaali, siis tundub lausa uskumatu, et seda kõike suudab üks muusik. Punkt pole üksnes kuulamiseks, vaid ka vaatamiseks, sest ekraanidelt saab jälgida live-remiksi, mille eest hoolitseb norra oma ala proff Tord Knudsen.

BBC Music Magazine nimetas Punkt Festivali aasta kõige novaatorlikumaks festivaliks, Nils-Peter Molvaeri arvates on tegemist parima muusikasündmusega Norras. Tulge ja avastage tulevikumuusika festivali! Ja kui Punkt kuulatud tasub lõõgastuda Punkt Afterpartyl, mis toimub festivali teisel päeval, 21. aprillil kell 22 Mustpeade maja keldrisaalis, kus astuvad üles Fatamorgana, Systeam, Masso & Laksberg, DJ Aivar Tõnso, visuaalid Okeiko.