fbpx

Nauditav sõit helimaastikel Félix Lajkó trio juhtimisel

26. aprill 2019
Marii Tunnel

Ungari viiuldaja Félix Lajkó on virtuoos, selles pole kahtlust. Tema meisterlikku mängu armus Jazzkaare publik juba 10 aastat tagasi, kui artist esmakordselt festivalil esines. Ka seekord oli publik kontserdist lummatud.

 

Kolmapäeva, 24. aprilli õhtul Vabal Laval esinenud Félix Lajkó trio mängis koosseisus viiul, kitarr, kontrabass. Kolme keelpilli kooslus toimis lausa sünergiliselt – virtuoosset viiuldajat toetasid ja hoogustasid särtsakas kitarr ja mahlakas kontrabass. Lisaks virtuoossusele pillide valdamisel iseloomustas kontserti ka osavus muusikute kokkumängus ning meisterlikkus rütmi hoidmisel ja muutmisel läbi kontserdi.

 

Rütm ning tempo olid kindlasti selle kontserdi iseloomustavamaid märksõnu. Neid valdasid muusikud laitmatult ning tõmbasid ka publiku tempo mängulisse käsitlusse kaasa. Kuulajad viidi kaasa justkui sõidule läbi mägise maastiku, kus ette tuli pikka lauget sirget, ohtlikke teid kaljuäärtel, ootamatuid kurve ja pidurdusi. See sõit ei lõppenud kordagi õnnetult, vaid kiire, kuid pehme maandumisega. Trio andis üksteisele aina hoogu ja jõudu, mis tekitas kuulajana küsimuse – kuhu veel edasi? Tempo aina keris ja keris, ootus tõusis haripunkti: kas nüüd tõuseme kõik koos – nii laval olijad kui ka kuulajad – lendu? Kokkumäng ei andnud edasise osas mingeid vihjeid. Seda nauditavam oli aga olukorra lahendus. Võib-olla on sellise helimaastiku loomise oskus kujunenud välja Lajkó filmimuusika kirjutamise kogemusest. Sisaldab ju ta filmograafia lausa mängu- ja dokumentaalfilmi, millest kolmes on ta ka näitlejana üles astunud.

 

Võtaksin kontserdi kokku nii: triole oli justkui antud ülesanne – mängige üks lugu ühel teemal. Nemad lahendasid selle aga kümnel erineval viisil ning kujundasid sellest terve kontserdi kasutades mängulisust, oma fantaasiarikkust ja võiks öelda, ka elukogemust, sest nende muusikas oli heli keeles kohati tunda ka traagikat, kurbust, nõutust ja otsustavaid hetki. Iga järgnev lugu kõlas nagu eelmise pala teema edasiarendus, mis lisas sellele uue kihi, uue vaatenurga. Muusikaline tekstuur muutus lugu loolt aina rikkalikumaks. See oli see, mis hoidis pinevust terve kontserdi kestel ning täitis kuulajate südamed vaimustusega. Ning muidugi Félix Lajkó virtuoossus!

 

FÉLIX LAJKÓ TRIO (Ungari)
24. aprillil 2019 Vabal Laval

 

Koosseis:

 

Félix Lajkó – viiul

Attila Sidoo – kitarr

József Horvàth – kontrabass

 

Vaata kontserdi galeriid siit.