#NOORJAZZ – noored muusikud professionaalsele lavale - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

22/04/2019 #NOORJAZZ – noored muusikud professionaalsele lavale

Arvustused Kristi Oolo

Jazzkaare tasuta kontsertide päev andis rahvusvahelises projektis Kids Can osalevatele Eesti, Taani ja Portugali noortele jazzmuusikutele võimaluse esineda professionaalsel laval ja seeläbi innustada noori kuulajaid. Pärast Punases Majas toimunud kontserti said osalejad kokku Dokfoto keskuses Eva Frosti juhitud vestlusringis, milles arutati jazzmuusika tähtsust noorte seas.

 

Noorte muusikute etteastet ja mõttevahetusi käis kuulamas Jazzkaare reporter Kristi Oolo.

 

Kids Can on projekt, mis toimub teist aastat ja mille kaudu kolme riigi 12–17-aastased noored jazzmuusikud saavad kasvatada oma julgust ja oskust musitseerida. Igast riigist saab võimaluse osaleda viis muusikut ja lisaks ka kaks noort ajakirjanikku. Muusikuid juhendab mentor. Projekti aitavad teostada Jazzkaar, JazzDenmark Taanist ja Hot Club jazziklubi Portugalist.

 

Kontsert näitas, kuidas ühe päeva töö tulemusena on võimalik noortel tulla lavale kavaga, mis köidab publikut ja mõjub positiivselt nii nooremale kuulajaskonnale kui ka vanematele. Projekti osaline eesmärk ongi meelitada jazzi kuulama ka nooremat publikut. Taoline mõte käis läbi ka peale kontserti toimunud jazzijutul, kus paneelil osalenud Reigo Ahven ütles, et praegu on oluline ülesanne saada jazzi kuulama nooremaid inimesi ja seda Kids Can projekt teebki. Tema sõnul ei tohiks andekaid õpilasi peita kooli, vaid viia nad professionaalsele lavale esinema. Oli tore näha, et Jazzkaare lava pakkus selleks turvalist kohta ja ka toetavat publikut.

 

Vestlusel kõlas nõuandeid ka lavalaudadel kauem esinenud muusikutele: kui tahta publikuks saada ka noori, siis tuleks oma muusika teha kättesaadavaks ja kuulatavaks nendes kanalites, mida noored kasutavad (näiteks Spotify ja Youtube).

 

Ka noortel oli oma arvamusi muusika tähtsustest. Nende sõnul on muusika kui kommunikatsioonivahend, mis ületab keelebarjääri eri keeli kõnelevate muusikute vahel. See on vahend uute inimestega tutvumiseks ja väljendusviis, milles ei pea muretsema selle pärast, kas öeldu on grammatiliselt õige.

 

Kokkusaamiselt jäi kõlama Ahto Abneri öeldud lause, mis võtab jazzi olulisuse hästi kokku: “Jazz õpetab kuulama – kuulama nii muusikat kui ka üksteist”. Selles seisnebki muusika ja musitseerimise võlu – see õpetab oskusi, mis tulevad lisaks laval olemisele kasuks ka elus üldisemalt.

 

KIDS CAN #NOORJAZZ

Pühapäeval, 21. aprillil 2019 Punanes Majas

 

Paula Rits – laul, flööt

Susanna Teimann – klaver

Carmel Tambrikas – kitarr

Aino Rahel Aimla – tšello, basskitarr

Uku Oliver Ahven – trummid

Karl Jakob Vibur – ajakirjanik

Rebekka Remmelkoor – ajakirjanik

Ahto Abner – mentor

 

Birk Lind Christiansen – flööt

Ida Bindesbøl Navne – klaver

Steffani Boie Jørgensen – viiul

Victor Kruse – basskitarr

Mads Lund Christiansen – trummid, perkussioon, marimba

Sally Lassen – ajakirjanik

Christopher Bjarke van Diemen – ajakirjanik

Una Skott – mentor

 

Eduardo Apolónio – klaver

Vasco Melo – klaver

Duarte Valença – vokaal

Henrique Pinto – trompet

Clara Ribeiro- trummid

Maria Carvalho – ajakirjanik

Rafaela Fernandes – ajakirjanik

Margarida Campelo – mentor

João Pedro Costa – ajakirjanike mentor

 

Vaata Kids Can kontserdi galeriid siit.