fbpx

Ooperjazz – muusika hoopis teisest ooperist

24. november 2010

Ooperjazz’i imet käis Estonia Talveaias tabamas Ivo Heinloo.

Žanrite meelevaldne ristamine võib, aga ei pruugi viia kunstiliselt nauditava tulemuseni. Eriti juhul, kui on tegu niivõrd erinevate valdkondadega nagu ooper ja jazz. Ooperiaariate suhtes skeptiline pool minus vahetas aga värsket Ooperjazzi projekti kuulates usku. Võimatu sai võimalikuks.

Nimelt olin seni võtnud endale võhiku vabaduse pidada ooperiaariate esitamist ooperiväliselt kui mitte just blasfeemiaks, siis alatuks kontekstist väljarebimiseks tingimata. Estonia talveaias, millest sobivamat paika taolise sündmuse jaoks ette ei kujutakski, asetas taustal mänginud jazzkvartett tuntud viisid ja nelja ooperilaulja ponnistused hoopis tundmatusse ümbrusse.

Kava koostamisel ei nähtud liigselt vaeva seadete tegemisega, vaid anti jazzansamblile piisavalt vabadust. Mõnel hetkel tundusidki just instrumentalistide lahendused äärmiselt leidlikud, eriti Tõnu Naissoo sissejuhatus Wagneri teemale. Ning seda, kuidas “Figaro pulma” avamäng kelmikalt bluusiglasuuriga üle valati, oli lihtsalt vaimustav kuulata. Kasuks tulid ka solistide selgitused ette ja taha – ooperiajaloo sisukas lühikursus pähklikoores.

Muidugi nõudis see haruldane formaat ka mugandusi, peamiselt seoses sellega, et instrumendid pidid teatud situatsioonis lauljate partiid üle võtma – Janne Ševtšenko esitas Delibes’i kuulsat sopranite duetti koos Siim Aimlaga…muidugi sopransaksofonil.

Muide, sedasama Delibes’i on popkultuuris armutult ekspluateeritud – nii pole imestada, kui esimesena ei meenu lilleduetti kuulates mitte lilled ja süütud tütarlapsed, vaid hoopis Christopher Walken Dennis Hopperiga filmis “True Romance” mõtteid vahetamas enne, kui viimasele ehttarantinolikul kombel kuul pähe kihutatakse.

Usutavasti pakkus see põnev idee ja kena teostus rõõmu nii ooperiasjatundjatele, kel originaalversioonid kindlasti tugevasti kõrvus kõlasid kui ka ooperikaugematele kuulajatele. 1. detsembril on Ooperjazzi projekt taas publiku ees ja kui kõik osapooled oma koostööd ikka edasi lihvivad, siis kes teab, millises kontekstis me neist tulevikus veel kuuleme.

Autor: Ivo Heinloo

23. nov ja 1. dets kell 19.00 Rahvusooper Estonia Talveaias.
Tuntud ooperiaariaid esitamas Rahvusooperi säravaimad tähed
Janne Ševtšenko
René Soom
Priit Volmer
Toivo Undi Jazzkvartett (koosseisus: Naissoo, Aimla, Unt, Vassiljev)