Päikesest pakatav Carmen Paris - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

14/10/2016 Päikesest pakatav Carmen Paris

Publikuküsitlus Silvia Luik, Monika Tomingas

Viimastel päevadel on ilm olnud sügiseselt vihmane. Trotsides tuult, on mul vahest tunne, et tahaks olla tagasi Hispaanias, kus elasin pikemat aega. Kell on veerand viis, ma pole ainuke, kes Kadrioru trammilt maha astudes sammud Kumu poole seab. Auditooriumis tervitab Hispaania suursaadik ning lavale astub enesekindlalt õhtu staar Carmen Paris. Carmen Paris on Aragóni regioonist pärit jazzmuusik, kes kasutab oma loomingus hispaania rahvamuusikat, kuhu kuuluvad nii jota-tantsude pärimus, flamenko kui ka boolero. Lisaks segab ta hulka teiste kultuuride elemente, sealhulgas kuuba folkloorist mõjutatud rütme ja jazzmuusikat. Sageli arvatakse, et hispaania muusikaline kultuur piirneb ainuüksi flamenkoga, aga jota ühendab tegelikult palju rohkemaid Hispaania regioone, sealhulgas ka Baskimaad, Navarrat ja Katalooniat. Laupäevaõhtune kontsert soojendas kindlasti eestlaste südant, sest paljud lahkusid kontserdisaalist naeratus näol. Nagu ütles ka Hispaania suursaadik, oli see kontsert tõesti üks suur soe kingitus siia sügisesse ilma.

 

Vahetult pärast kontserti kogusid publiku muljeid Jazzkaare veebireporterid Silvia Luik ja Monika Tomingas.

 

Monika, veebireporter: „Carmen Paris on väga lummav. Hetkest, kui ta lavale astub, kuni viimase lavalt lahkumiseni. Ta täidab kogu ruumi oma energia ning säraga, mis sobib igati hästi meie tuulisesse sügisilma. Esimese loo esitas ta ennast trummil saates, kuid ülejäänud lood tulid ettekandele klaveriga. Mis stiili Carmen Paris teeb, on keeruline seletada. Ta ise nimetab seda seguks hispaania jota’st ja jazzist, segades sinna Vahemere ning kuuba viise ja rütme. Inspiratsiooni on ta saanud kohalikust traditsioonilisest muusikast ning ta esitab lugusid tihti oma täiendatud sõnadega ning isikupärases kastmes. Tihtipeale on lood inspireeritud tavatutest teemadest: tuumafüüsikast, Einsteini öeldud lausest, Jungi filosoofiast. Ta ise seletas kõik taustainfo, ideed ning inspiratsiooni publikule lahti, nii et võõrkeelsed laulutekstid ei saanud takistuseks. Pigem lisasid müstikat ja salapära. Hispaania keele oskajatele lisasid sõnad kindlasti tähendust, kuid mulle tundus, et sisu õhkus kogu tema olemusest ja sellest, kuidas ta lugusid tõlgendas. Mõned lood esitas ta ka oma viimasest koostööprojektist, kus ta mängis New Yorgis koos orkestriga mõned jota’d 50ndate jazzi võtmes. Seetõttu kõlasid mõned lood ka inglise keeles, mis tema üldise olemusega võrreldes mõjusid küll natukene võõralt.“

 

Signe (50), raamatupidaja: „Mind ajas viimane laul nutma. Selles esituses oli suurt emotsiooni ja kurbust. Ta laulis nii hästi, et mul tulid pisarad silma. Kuna ma hispaania keelt ei valda, siis ma arvan, et sõnadega edasi antud sõnum läks minust mööda. Aga kuna ma tantsin, siis see muusika kõnetas mind väga. Oleksin tahtnud tantsida.“

 

Jaana (44), muusika taustaga: „See kontsert tekitas minus häid emotsioone – ta oli laval kui päike ja juba see tõi naeratuse näole, nii nagu Hispaanias peakski olema. Tema looming on omapärane, mida on segatud folkloorile omaste erinevate nüansside ja värvi ning temperamendiga. Meil sellist asja ei kohta.“

 

Toomas (53), elektrik: „Minu jaoks oli kontsert väga emotsionaalne, põhjamaa kultuuri esindajale isegi natuke võõrastav. Ma pole hispaania kultuuriga väga tuttav, aga muusika kõnetas mind küll.“

 

Siiri (45), turundusjuht: „Võimas naine, võimas hääl! Mulle meeldis kõige rohkem tema oskus ära kasutada erinevaid muusikaid ja siduda need ühtseks omaloominguks. Kontsert algas ürgnaiselikult ja võimsalt ning lõppes samuti traditsioonilises vormis, kõik muu vahepealne rännak oli nautimiseks. Parise lavaline olek oli nauditav, sest vaba suhtlus publikuga tegi õhkkonda vaid veelgi õdusamaks.“

 

Agnes (30) ja Joosep (31), müügitöötajad: „Väga huvitav ja loominguline õhtu! Tema muusika rändas kontinendilt kontinendile: siit Kumust käisime ära Hispaanias, Indias, samuti veel Kuubal. Temast õhkus naiselikkust ja ürgsust, mida ta veetlevalt ära kasutada oskas, kindlasti kodus kuulame teda veel.“

 

Külliki (59), psühhoterapeut: „Hästi tore! Eriti vahva oli see, kui eestlastel paluti tantsida ja kaasa laulda. Mina tundsin end sel hetkel päris lõbusalt – kaasa laulmiseni ma ei jõudnud, natukene õõtsutasin ennast küll. Hispaania kultuuriga olen möödaminnes tsipake tuttav, mul on hispaanlastest sõpru. Tegelikult ma ise elan Californias, seega Hispaaniast pärit kultuuriga, mis on ajapikku muutunud, sellega olen üsna tuttav. Aga kontserdist rääkides: minu jaoks oli fantastiline, kuidas ta ühendas erinevaid kultuure. See elujõud, mis voolas läbi tema, oli nii vahva. Ausalt öeldes, mina polnud varem jota’st midagi kuulnud, seega juba selle tõttu oli kontsert väga ilus.“

 

Tiiu (60), arst: „Hispaania ja hispaanlased mulle üldse sümpatiseerivad. See kontsert meeldis mulle väga, sest muusikastiil, selline soe õhustik ja temperament sobib mulle. Sellest lauljannast ma varem polnud kuulnud ja Hispaanias pole ma ka käinud, aga eks ma ikka loen ja natuke tean sellest kultuurist, plaanin lähiajal sinna ka reisida.“

 

Nadja (50): „Väga kena, ma nautisin kontserti. Suurepärane hääl ja laulmine.“

 

Indrek (48), ettevõtja tehnika valdkonnas, ja Katri (42), õpetaja-raamatupidaja: „Väga elamusterikas ja väljendusrikas. Kuigi sõnadest ei saanud aru, siis emotsionaalselt küll. Võis fantaasia maailma minna ning meenutas Hispaania-teemalisi raamatuid ja filme. See hispaania aktsendiga inglise keel meenutas näitlejaid, hispaania karaktereid.“

 

Jorge (26), töötab Tallinnas, kuid on pärit Hispaaniast: „Mulle meeldis kontsert väga. Lauljanna attitude oli suurepärane. See oli väga lõbus ja see segu erinevatest stiilidest, mida ta teeb, on väga huvitav.“

 

Olga (20), filoloogiatudeng: „Minu jaoks oli see uus stiil, mõtlen jota’sid. Kontsert oli suurepärane ja meeldis mulle väga. Nõustun Jorgega.“

 

Merli (39), lastega kodune, töötab teenindusvaldkonnas: „Mina teadsin seda artisti. Ma elasin 7 aastat Hispaanias sel ajal, kui tal esimene plaat välja tuli. Mulle õudselt meeldib ta hääl. Me pole üldse muusikainimesed, et me oskaks tehnilisi oskusi hinnata. Aga ma ei teadnud, et ta ise nii humoorikas ja karismaatiline on. Mind võlus ta hästi spetsiifiline hääl. Tal on uskumatu hääl ja see, et ta teeb kõike seda korraga ‒ laulab, mängib ja teeb jalgadega mingisugust rütmi ‒ see on see, mida meie muusikavõõraste inimestena imetleme.“

 

Kadri (39), töötab teenindusvaldkonnas: „Hispaania on nii südames. Mina tulin hea sõbranna palvel. Ma ei teadnud üldse, kellega tegemist on. Ma teadsin ainult, et ta on Hispaaniast ja mulle väga meeldis. Olen täielik Hispaania fänn. Kui on juba hispaania keelega tegu, siis on kõik väga hästi. Palume nüüd järgmisena José Mercéd.“

 

Fernando Garcia Casas (59), Hispaania suursaadik: „Mulle meeldis väga. Minu jaoks oli kõige üllatavam viimane laul, mida ta laulis a capella. Minu isa laulis ka mulle seda laulu ja see oli minu jaoks väga liigutav. Tema erinevate stiilide segamine on väga muljetavaldav ja usun, et see on ka huvitav sõnum eesti ühiskonnale. Ma olin eelnevalt näinud mõnesid tema lugusid, kuid mitte tema võimsat esinemisoskust ja kohaolekut. Ta laulab suurepäraselt. Sõime täna temaga Kadriorus NOPis lõunat ja mulle tuli mõte, et ta võiks Eesti iseseisvuspäeva aegu tagasi tulla.“

 

CARMEN PARIS (Hispaania)
Kumu auditooriumis 8. oktoobril 2016. a kell 17.00
Koosseis:
Carmen Paris – vokaal ja klaver

 

Vaata kontserdi fotosid siit.