Philip Hamilton - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

15/02/2004 Philip Hamilton

Arvustused

Philip Hamilton on hingelt looduslaps ja jutuvestja, kelle lihtsad intiimsed viisid võivad mõjuda muusikateraapiana.

Philip Hamiltoni valdavalt heakõlalisest muusikast kumab igatsust Aafrika lõputute savannide, põliselanike ehedate hõimukülade ja lihtsate rituaalsete rõõmupidude järele. On sugestiivset loitsu, harrast palvet, kergendavalt voogavaid igavikulisi meloodiaid. Kunstnik võiks valida Hamiltoni laule illustreerima kõrbekollased, kohvipruunid ja päikseloojangu-punakad õlivärvid.
Ameerika vokalist, helilooja ja löökriistamängija Philip Hamilton ise kirjeldab oma muusika souli ja maailmamuusika sugemetega jazziks, milles kostub enim Aafrika ja Kariibi mõjutusi. Mees, kes 1998-99. aastal tuuris Pat Metheny grupiga, kirjeldab end kui vokaliseerijat, kes peegeldab enda ümber toimuvat.
“Vocalworks” sisaldab nii Phlip Hamiltoni soolopalu ja ansambliga esitatud lugusid. Kõiges valitseb ülim lihtsus ja keskendumine muusikale. Käsitrumm puusadele kinnitatud, punub kiirgavvalgesse riietunud Hamilton mustas tühjas lavaaugus kergesti meelde jäävaid meloodiamustreid. Ta ei ürita imiteerida, vaid mängib hääle varjundite ja rütmidega, värvib tämbreid, kuid jätab hääle alati loomulikuks nagu talle looduse poolt antud. Tihti laulab kaasa kogu bänd, kuid kaamerasilm peatub eelkõige Hamiltonil.

Plaadi üks mõjukamaid palu on “The Warrior”, mis algab loitsulikult. Hääli saadavad vaid löökpillid. Laul mõjub kui palve. Loo kulgedes liitub ansambliga ka tantsija, kes võimendab emotsioonide intensiivsust. Seevastu James Baldwinist inspireeritud “Baldwin Blues’is” põimub surutus ja traagika. Sisekaemusliku meloodia rulludes süveneb ka äng. Bluus on kontserdi kõige nukrameelsem osa. Sellele järgnev “Anthem of Hope” on hoopis teist masti – elektribass ärgitab erksusele, instrumendid lisanduvad ükshaaval kuni kogu bänd musitseerib innustunult.
Philip Hamilton ise peab teistest erilisemaks laulu “Conversations”. See on ainus pala kogu kavas, kus ta kasutab tehniliste abivahendina enamat kui mikrofoni, jäädvustades sämplerite abil meloodiatükke korduma. Valgusvihkudes seisva kolme mikrofoni vahet kõndiv vokalist naudib mitmekihilist improvisatsiooni.

DVD intervjuu sektsioonis kirjeldab Hamilton kõigi plaadil olevate lugude tausta. “Maya” on pühendatud pisitütrele ning sisult sügavalt eksistentsiaalne – kuidas inimesed siia ilma ja üksteise ellu satuvad, mida tähendavad erinevad kohtumised. “Anthem of Hope” on algselt loodud tantsu jaoks. Laulja on selles teoses kogudusele rõõmusõnumit edastavaks preestriks.
Philip Hamilton räägib ka, miks tema jaoks on kätel musitseerimises suur roll. Inimesed pidavat temalt käte kohta tihti küsima. “Ise ma sellest küsimusest aru ei saa, sest käed on osa kogu mu keha liikumisest. Käed on häälele lisa väljendusvahend. Laulan paremini, kui mu käed on vabad, kui käed jutustavad lugu.”

1980ndatel andis Sony Records välja kolm plaati Hamiltoni toonase grupiga Full Circle. Montenegro Recordsi asutamiseks sai mees innustust pealetükkivatelt gigant-plaadifirmadelt, kes püüdsid temast vormida küll Bobby McFerrinit küll Bill Withersit, kuid lükata kõrvale Philip Hamiltoni enda.
Viimastel aastatel on tihenenud Hamiltoni koostöö koreograafidega. Ta on kirjutanud muusikat Alvin Ailey Ameerika tantsuteatrile, Ballet Hispanicole, teinud koostööd teiste seas selliste tuntud muusikutega nagu John Cage, Special EFX, Duke Ellingtoni orkestri ja Phoebe Snowga. Teda võib kuulda Ronnie Jordani, Bill Evansi, Spyro Gyra ja Donald Fagani plaatidel. Muusika kirjutamise ja esinemise kõrvalt töötab ta õppejõuna tantsufestivalide workshopidel ja külalisena ülikoolide tantsuosakondade juures.
“Vocalworks” on huvitekitaja. 50 minutine kontsert annab selge sõnumi muusikast, mida Philip Hamilton pakub – puhtaid ja helgeid maailmamuusika hõngulisi vokaaltehniliselt veenvaid jutustusi. Ehkki põline linlane, on Hamilton hingelt looduslaps. Meeldib neile, kes vaevuvad süvenema, kuulma kaugemale lihtsatest meloodiatest ega ei oota kaelamurdvaid keerdkäike ja igapäevaseid publikuga flirtimise võtteid.

Kestus 1 tund 05 min
Podutsendid Calvin Lindsay Jr, Philip Hamilton

Ansambli koosseis:
Philip Hamilton – vokaal, löökriistad
Carl Carter – bass, taustavokaal
Peter Jones – klaver, taustavokaal
Everett Bradley – löökriistad, taustavokaal
Elizabeth Kontomanou – taustavokaal
Mary Wormworth – taustavokaal
Alenia Sammy – koreograaf

Lood:
Vocalworks I
Maya
The Warrior
Conversations
Baldwin’s Blues
Anthem Of Hope
Seven Steps

Menüü:
Kontsert
Philip Hamiltoni intervjuu
Diskograafia
Elulugu
Stuudiovõtted
Fotogalerii