Piiride ületamine ja kulgemine läbi rütmide - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

27/04/2019 Piiride ületamine ja kulgemine läbi rütmide

Arvustused Kristi Oolo

Vaid pool tundi enne 26. aprillil Vabal Laval toimunud Mark Guiliana kontserti tõsteti pool saali toolidest tühjaks, sest artisti arvates naudiks publik seistes muusikat rohkem. Kuna tegu polnud traditsioonilise jazzkontserdiga ja saalis tekkis omamoodi klubiatmosfäär, siis oli otsus igati õigustatud. Kohal oli enamik Eesti tuntud trummaritest, mis artisti kaliibrit arvestades oli ka mõistetav. On ju Guiliana ainulaadse käekirjaga – ta on ühendanud elektroonilised helid ja jazzi improvisatsioonilisuse ning on omal alal maailmas üks hinnatumaid. Publikule näidati enneolematut rütmitunnetust ja kohati futuristlikku nägemust muusikast. Kontsert oli osa artisti albumi “BEAT MUSIC! BEAT MUSIC! BEAT MUSIC!” esitlustuurist.

 

Reede õhtul toimunud kontserti võib nimetada muusikas kulgemiseks. Guiliana ühendas näilise lihtsusega elektroonilised instrumendid, uue tehnoloogia ja kõrgema tasandi rütmifiguurid. Samas oli tema muusika täis inimlikke emotsioone ja ei jätnud robotlikku üldmuljet. Tundub klišeelik öelda, et kontsert ületas minu ootused mitmekordselt, aga nii see tõesti oli. Kuulajatele pakuti meeliköitvat, kohati meditatiivset ja endassetõmbavat olengut. Samas hoidis lava pealt tulnud muusikute energia, dünaamilisus ning kohatine ettearvamatus rahva meeled ärkvel ja pingul.

 

Guilianat on tabavalt nimetatud rütmipoeediks. Enda sõnul püüab mees mitte mõelda kui trummar. Inspireerituna programmeeritud rütmikombinatsioonidest, suutis ta publikule pakkuda teistsugust lähenemist muusikale kui tavapäraselt trummaritelt oodatakse. Samas ei jäänud Guiliana muusika kaugeks ka neile, kes tavaliselt elektroonilist muusikat pelgavad. Kontsert näitas suurepäraselt, et ka elektrooniline muusika võib hakata elama ja pakkuda midagi kõigile kuulajatele, kui artist sinna oma hinge sisse paneb.

Kindlasti väärib märkimist Guiliana oskus valida omale kaasmuusikuid. Koostöö ja üksteisemõistmine oli tõesti esmaklassiline. Seda võiks oodata kõigilt tippmuusikutelt, aga tihti jääb sellest siiski puudu.

 

Guilina pakkus publikule albumi nimele vastavat muusikalist elamust. See vääribki kolmekordset rõhutust, trükitähtedes ja hüüumärkidega. Muide, esitletava albumi nimi oli tal valmis juba enne muusikalise materjali olemasolu. See nimi on omamoodi hüüatus, mis on inspireeritud Ornette Coleman’i kauamängivate pealkirjadest. Ka albumil olevate lugude nimed on tabavalt lühikesed ja otsekohesed. Näiteks lugu pealkirjaga “HUMAN” on omamoodi kinnitus sellest, et see muusika on ikkagi loodud inimeste, mitte masinate poolt.

 

MARK GUILIANA’S BEAT MUSIC (USA)
26. aprillil kell 21.30 Vabal Laval

 

Koosseis:
Mark Guiliana – trummid
Sam Crowe – klahvpillid
TBC – klahvpillid
Chris Morrissey – basskitarr

 

Vaata kontserdi pildigaleriid siit!