fbpx

Prantsuse jazzimeistrid taas eestis – François Corneloup Trio

30. oktoober 2012

1. november kell 19 Viljandi Pärimusmuusika Ait
2. november kell 22 Teater NO99 Jazziklubi

1. novembril saab alguse Prantsuse sügis “Accord 2012”, mis pakub põnevaid kultuurisündmusi terve novembri jooksul. Ürituse peakorraldaja on Prantsuse Instituut Eestis, mis kaasab erinevate valdkondade kultuurikorraldajaid – Jazzkaarel on hea meel olla osa Prantsuse kultuurisügisest Eestis ja alustada seda põneva prantsuse jazziga.

Prantsuse saksofoniäss François Corneloup on Baltikumi tuuril oma trioga. Aastal 2005 esines ta Eestis oma kvartetikoosseisuga ja see kontsert võeti väga soojalt vastu. Baritonsaksofoni suurmeister Corneloup eristub teistest prantsuse saksofonimängijatest eelkõige just oma muljetavaldava moodsa isikupärase stiili poolest; ta leiutab uusi improvisatsioonivõtteid, oskab olla igal kontserdil üllatav ja värske.

Oma esimese ansambli pani Corneloup kokku 23-aastaselt, peagi leidis tema talent tähelepanu ja tunnustust Euroopa moodsa jazzi ringkondades. Saksofonist on salvestanud ja koos musitseerinud muuhulgas selliste uue muusika tuntud tegijatega nagu Louis Sclavis, Michel Portal, Marc Ducret, Henri Texier, Han Bennink ja paljud teised. Ta osaleb sellistes suuremates projektides nagu bassist Claude Tchamitchiani Grand Lousadzak, trummar Henri Texieri Sonjal Septet, koos inglise muusikutega mängib ta ansamblis Ursus Mino.

Lisaks esineb ta endanimeliste ansamblitega François Corneloup Quintet, Quartet ja Trio. Corneloup on ka tunnustatud jazzkomponist. Tema viimaseid helindeid saab kuulata trio albumilt “Noire Lumière” (eesti k “must valgus”), mille lood on ka Corneloup Trio sügisese turnee kavas. Prantsuse kriitikud nendivad, et Corneloupi mängu põhiloomus on energia, mis on nii vaimselt, füüsiliselt kui emotsionaalselt tervikuks seotud. Tema muusika on vabale energiaringlusele avatud. Triokoosseise on saksofonistil olnud erinevaid, viimasel ajal mängib ta kahe suurepärase improviseeriva muusikuga Helen Labarriere’i ja Simon Goubert’iga, kellega koos on salvestatud ka eelpoolmainitud album.

Helen Labarriere, naine kontrabassil, on hinnatud kui energiline ja suurepärase tehnikaga bassist. Ta on oma kvartetiga salvestanud albumi “Le Temps Changement” ja koos vokalist Violaine Swartziga heliplaadi “J’ai le Cafard”.

Simon Goubert on prantsuse staažikamaid trummareid ja tuntud väga paljudest koosseisudest. Oma nime all on ta salvestanud alates 1991. aasta debüütalbumist “Haiti” hulga heliplaate. 1996. aastal pälvis ta “Django Reinhardt de l’Académie du Jazz” auhinna olles seni ainus trummar, kes on selle kõrge tunnustuse osaliseks saanud.

Kontserti toetab Prantsuse Intsituut.
Jazzkaare kuldsponsor on Elion, peasponsorid on Eesti Päevaleht, ERGO ja majutuspartner My City Hotel, aastasponsorid Tallink, Info-Auto ja Aktaprint ning ametlik lennupartner Estonian Air. Sügisjazzi kontserte toetavad ka Kultuuriministeerium, Kultuurkapital ja Kultuuriväärtuste Amet.

Piletid on saadaval Piletilevi ja Piletimaailma müügikohtades ja enne algust kohapeal.