fbpx

Publik: Claudia Aurora kontsert oli magusnukker tunnete Paabel

25. aprill 2013

Kolmapäeva õhtul kõlasid Merepaviljonis Portugali rahvusliku muusikastiili fado imelised helid Claudia Aurora esituses. Aurora on Portugalis pärit laulja, kes viimased 10 aastat elanud Suurbritannias, kus 2011. aastal anti välja ka tema debüütalbum „Silencio”. Publikus vallandas kontsert tõelise emotsioonidetulva. Kimbu vahetuid muljeid toovad teieni Anu Leisner ja Geroli Peedu.

Annika Kuzmina (51), ettevõtja: Mind huvitas bänd märksa rohkem, kui laulja, ta isegi natuke häiris mind. Mulle oleks tänane õhtu meeldinud ilma vokaalita, insturmentaalkontserdina. Ma ei saanud sellist kogemust, et unustan ennast ära ja olen täielikult laval toimuva lummuses. Aurora esitas ballaade või story’sid, mille sisust me tegelikult aru ei saanud ja sellepärast läks nagu midagi kaduma. Samas meeldis mulle lauljatari sügav dramaatilisus, see haakus minuga. See võiks olla hea filmimuusika. Minu jaoks oli hästi paljutõotav päris kontserdi algus, enne, kui Aurora lavale tuli. Mulle väga meeldisid kaks parempoolset instrumenti, Spanish guitar on täiesti minu teema ja muidugi tšello oli ka väga hea!

Kai Kindsoo-Värv (44), klaasikunstnik: Mulle meeldis laulja igatsev ja huikav hääl. Unistasin avasilmi, maastikud jooksid silme eest läbi, see oli nagu filmi vaatamine – võrratu! Mõned lood mõjusid kummaliselt, kui igatsev lugu läks üle rütmikaks, näiteks see ema lugu ja kuu laul, jäi mulje, nagu oleks kaks lugu kokku pandud. Portugali keel on väga huvitav ja ilus, aga ma oleks väga tahtnud teada sõnu, eesti ja portugali keeles oleks võinud joosta tekst paralleelselt.

Anneli Korp (47), raamatupidaja: Minule kontsert väga meeldis, natuke nukker, valus ja magus, selline tunnete Paabel. Mulle väga meeldis, et ta rääkis natuke laulude sisu juurde, sest muidu ei oleks nii hästi tabanud seda kõike. Kuulsin Anne Ermi eelmisel reedel raadios just Aurorast rääkimas, see jäi kõrvu, tekitas huvi. Ja täiesti juhuslikult sattusime just Aurora kontserdile. See on minu esimene Jazzkaare kontsert – jäin väga rahule, üldse ei kahetse, et tulin.

Artur Rauhiainen (37), kultuuritöötaja: Auroral on imeilus hääl. Algus meenutas stiililiselt vene romanssi nii hääle tämbri kui tonaalsuse poolest. Silmi kinni pannes kujutasin Portugali maastikke, kirikuid, kuuma päikest, see oli emotsionaalne ja võttis kaasa. Kujutasin taustaks Almodovari filme ja sain emotsiooni kätte. Olen jälginud fado-muusikas toimuvat, aga kontserdil vahetult kuulata laulja häälevõbinaid, see on teistmoodi kogemus kui plaadilt kuulata. Ma ei seadnud erilisi lootusi, tulin valge lehena, vahetult kontserti kuulates tekkis see emotsioon ja maitse suhu.

Leo Ariva (44), kultuuritöötaja: Väga ilus oli! Meeldis selle noore naise päris iseendaks olemine, ta oli nii vahetu ja nii siiras. See oli päris kontsert. Tulin väikeste ootustega ja lahkun väga õnnelikult!

Irina (35+), finantsvaldkonnast: Kena hääl. Väga värske, väga uhke. Sõnad on nii selged, et isegi, kui ei saa portugali keelest aru, saab aru tunnetest ja miljööst. Meeldiv. Olen igal hooajal Jazzkaarel käinud fado‘t kuulamas, väga meeldib.

Marika ja Mariann (45+): Oh-hooo, nii ruttu ma ei oskagi midagi öelda, kontsert veel mõjub… Meeldisid pigem sellised traditsioonilised fado laulud koos instrumentaalse osa ja sellise väikse improvisatsiooniga näiteks nagu “Kuu”. See improvisatsioon ja samas traditsiooniline fado kokku läksid hinge.

Jüri: Hästi chill ja rahulik, nagu sulamesi. Varem ei ole fado‘t laivis kuulanud, esmakordne kogemus. Hea, jäime rahule.

Virve (35+): Väga meeldis see võimas hääl, mida me kuulsime. Ilus oli. Olen varem fado‘t kuulanud Portugalis, seal oli natuke teistmoodi. See oli ikka kontsert!

Maris (25): Ma sattusin siia ilma ootusteta, sõbranna kaaslane ei saanud tulla ja tulin lihtsalt kaasa. Olin skeptiline selle muusika suhtes või pigem ei teadnud, mida oodata. Aga ma olen positiivselt üllatunud, et see muusika oli nii ilus, laulja nii habras ja südamlik. Olen liigutatud, väga positiivne.

Geroli, veebireporter: Esimestest nootidest oli selge, et fado Claudia Aurora esituses on väga õrn ja tundeline ning muusikute ja laulja vahel valitseb peenetundeline tasakaal. Kõlanud helid olid puhtad ja autentsed, luues mälupilte Porto tänavate kohvikutest, mägiküladest ja inimestest.

Anu, veebireporter: Tunne oli, nagu uitaks Lissaboni tänavatel või istuks küünlavalgel fado-lokaalis. Lauljanna esinemisstiilis ei ole mingit liigset toretsemist, ta haarab kuulaja oma lihtsuse ja naturaalsusega. Portugali keeles esitatud lood muutsid õhtu eksootiliseks, jättes ruumi unistustele ja mõttepiltidele. Lauljanna hääl ja ilmed andsid aimu igatsusest, eluraskustest, ootustest, kaotusvalust, millest laulud pajatasid.

Merepaviljon, 24. aprill 2013, kell 21:00
Claudia Aurora
 
Koosseis:
Claudia Aurora – laul
Javier Moreno – kitarr
Andres Garcia – viola braguesa
Jon Short – kontrabass
Kate Shortt – tšello