fbpx

Randaluga kodus ja võõrsil

28. aprill 2018
Piibe Maria Talen

24. aprillil esitles Kristjan Randalu Vabal Laval oma uut albumit „Absence”, mis on valminud koos trummar Markku Ounaskari ning kitarrist Ben Monderiga. Tegemist on kodumaisel muusikamaastikul märkimisväärse sündmusega, kuna Randalu on ainus Eesti jazzartist, kes kunagi ECM-i alt plaadi välja on andnud. Esitusele enamasti lood uuelt plaadilt ning kontsert kujunes ehk üheks kõige kodusemaks ja siiramaks õhtuks terve jazzinädala jooksul.

 

Kontsert algas veidi müstiliselt muusikasse sisseelamise ning atmosfääri loomisega, justkui kusagilt sügavusest mingi Eesti juurtega ürgse olevuse elluäratamisega. Lood arenesid vaikselt, kasvades tihti välja täielikuks tormiks. Aga sai kuulda ka meditatiivsemaid ja igavikulisemaid palu, üks neist näiteks „Lumi”. Lugude ülesehitus oli üldiselt lihtsasti jälgitav ning ühtset mustrit loov. See moodustas nende mahlaste dissonantsidega harmoonia ja püsimatu rütmika vahele hea tasakaalu.

 

Üllatusi pakkus Markku Ounaskari virtuoosne ja kaasahaarav trummisoolo loos „Escapism”, mis muusikutega sama lainepikkust jagava publiku ekstaasi viis. Imekspandav oli ka Randalu võime kahe käega erinevaid liine mängida, mis võinuks olla ka kaks erinevat lugu, kuid moodustasid siiski ideaalse sümbioosi. Samuti sümpatiseeris ansambli ühtsus ning liikmete võrdne roll – üksteisele anti küll hingamisruumi, kuid ka võimalusi soolodega säramiseks.

 

Kontserdi jooksul esines viiteid Arvo Pärdi ja Steve Reichi muusika stiilielementidele ning nii Eesti muusikale kui ka minimalistlikele helikangastele. Mõeldes Randalu muusikalisele keelele, tulebki esimesena mõttesse paradoksaalsus – kosmopoliitne ja kodumaine ühes.
Lisaväärtust andis Kristjan Randalu ja bändiliikmete omakasupüüdmatu, kuid täpne mängustiil ning väiksed sissejuhatused lugudesse. Lisapalaks oli „Stiller Beobachter” („Vaikne vaatleja”) Randalu varasemalt albumilt „Desde Manhattan”. Kontserdilt tulles olid meeleolud ühtaegu igavikulised, soojad ja kerged, mis tõestab Kristjan Randalu muusika mitmekihilisust ja sügavust.

 

Kristjan Randalu „Absence” (Eesti-USA-Soome)
24.aprill 21.00 Vaba Lava

 

Koosseis:
Kristjan Randalu – klaver
Ben Monder – kitarr
Markku Ounaskari – trummid

 

Vaata kontserdi pildigaleriid siit!