fbpx

Saksofoni lummuses

27. aprill 2019
Anita Maasalu

Jazzkaare seitsmes päev tõi Vabale Lavale festivali ühe peaesinejatest – Joshua Redmani. Jazziarmastajatele ei vaja Redmani nimi tõenäoliselt lähemat tutvustamist, on ju tegu legendi staatusesse kuuluva saksofonistiga, kes tänavu tähistab ühtlasi oma 50. sünnipäeva. Kontserdi sissejuhatuses sõnas artist, et kuigi 50 eluaasta jooksul on see esimene kord, mil ta Eestisse jõuab, siis loodetavasti järgmise poolsajandi jooksul on tal võimalus siia naasta. Järgnenud kontsert äratas selle lootuse tõenäoliselt ka enamikul publikust.

 

Redman andis triokooseisuga üle pika aja esimese kontserdi, mistõttu tuli tema sõnul lugudelt n-ö tolm maha pühkida. Publikusistuja kõrva jaoks polnud tolmukihist juttugi. Juba esimestest nootidest võis kõigilt kolmelt muusikult kuulda fantastilist instrumendi valdamist ning ühtlasi suurepärast koosmängu. Mainimata ei saa muidugi jätta Redmani võluvat saksofonitooni, mis soololõikudes saali lausa tummaks lõi.

 

Joshua Redmanil olid kaasas võrratud lavapartnerid Reuben Rogers kontrabassil ja Gregory Hutchinson trummidel. Mõlema muusiku käed liikusid instrumentidel kergelt ja tantsisklevalt püüdes pilku ja kõrva nii ansamblimängus kui ka soolodes. Kontserdile mõjus toetavalt ka minimalistlik valguslahendus, mis ei haaranud liialt tähelepanu, ent lõi mõnusa atmosfääri. Suures saalis silmad kinni pannes tekkis kohati lausa illusioon hubasest jazziklubist.

 

Redmani pillimängu ja tooni võib iseloomustada kui sügavalt traditsioonidele tuginevat. Võitnud 1991. aastal Thelonius Monki nimelise saksofonistide konkursi, on mees jäänud truuks tonaalsele heakõlalisele harmooniale ja tänapäevase bepop’i esindamisele. Ka ilma harmooniapilli kasutamata suudab trio lugude harmooniat hästi edasi anda.

 

Ansambli esituses tuli ettekandele nii Redmani enda loomingut kui ka seadeid. Viimase loo, Led Zeppelini pala “The Ocean” keskel purunes basstrummil nahk. Olukorra päästis laval järgmise koosseisu jaoks valmis pandud teine trummikomplekt, millele Hutchinsonil õnnestus kiirelt ümber lülituda. Kokkuvõttes pakkus õnnetus seega hoopis omamoodi vaatemängu ja näitas muusiku erakordselt kiiret reageerimisvõimet. Rokilikumale loole tuli teise trummikomplekti pisut teravam kõla isegi kasuks.

 

Võib tõdeda, et Joshua Redmani trio kontsert vastas kõikidele ootustele ja enamgi veel. Ei juhtu just iga päev, et kodumaistel lavadel nõnda nimekaid artiste kuulda saab. Seda enam on rõõm, et Jazzkaare 10 päeva jooksul nii mitmeid esinemas on. Jääb üle vaid oodata, et Redman mõnega oma mitmetest kollektiividest juba kiiremini kui 50 aasta pärast taas Eestisse jõuab.

 

JOSHUA REDMAN TRIO WITH REUBEN ROGERS & GREGORY HUTCHINSON (USA)

25. aprillil 2019 Vabal Laval

 

Koosseis:

 

Joshua Redman – saksofon

Reuben Rogers – bass
Gregory Hutchinson – trummid

 

Vaata kontserdi pildigaleriid siit.