fbpx

Shayna Steele’i jõulukingitus publikule

05. detsember 2017
Marje Ingel

Ühe mehe õnn on teise õnnetus – nii ütleb eesti vanasõna. Sedapuhku pöördus Jazzkaare tiimi ebaõnn vedamiseks, kui lauljatar Stacey Kent perekondlikel põhjustel oma ammu planeeritud Eesti esinemise ära jättis, ning kibekiirelt tuli leida lahendus. Kiirreageerimisüksusena lendas Eestisse ameeriklanna Shayna Steele, kes 2. detsembri õhtul Nordea Kontserdimajas terve saali oma nakatava energiaga täitis.

 

Kontserdil kõlanud laulud andsid hea läbilõike nii Steele’i kui Estonian Dream Big Bandi mitmekülgsusest. Esitatav repertuaar tuli valida kiiruga, kuid koos orkestri juhi Siim Aimlaga leiti hea tasakaal igihaljaste jazzistandardite ja bossanoovade ning kaasaegsemate lugude vahel. Üks neist, Snarky Puppy’ga koos lindistatud hitt „Gone under“ kujunes kogu õhtu naelaks, raputades tummiste bassikäikude ja vaskpillide jõuliste repliikidega publikul emotsioonid lahti. Mõistagi kõlas bigbänd palju võimsamalt kui Snarky Puppy käsutuses olnud puhkpillisektsioon. See kõlajõud andis silmad ette igale keskmisele rokkansamblile ja aitas loodetavasti nii mõnegi jazzikaugema kuulaja bigbändi-usku pöörata.

 

EDBB kontsertidega on alati kaasas käinud huvitavad seaded ammutuntud lugudest. Nii võis sel korral nautida bossanoova rütmidesse rüütatud „Valgeid jõule“, millele Siim Aimla oma flöödimänguga õhulisust lisas, ning kaunite orkestrivärvidega maalitud Antonio Carlos Jobimi aegumatut armastuslaulu „Dindi“. Loomult pisut kärsitu Shayna Steele oli viimatimainitud loo alguses pisut pabinas ja sedavõrd teemasse sisse elanud, et hakkas kogemata laulma juba orkestri avafraasi ajal. Oma viga taibates peatas ta korraks esituse ja vabandas vahelesegamise pärast, kuid edasine sooritus oli laitmatu.

 

Vahetu inimesena sulas Steele jäägitult üheks iga esitatava palaga, tõmmates kaasa ka muidu aeglaselt üles soojeneva eesti publiku. Emotsionaalse tõusuga kaasnevalt eksponeeris lauljatar ka oma hääle ulatust ja võimsust üha laiemalt ja hoogsamalt. Nentisin endamisi, et Dianne Reeves’ile ei jää Shayna Steele küll millegi poolest alla. Kui vähe me ikkagi teame laias maailmas tegutsevatest talentidest – selle asemel, et korduvalt Eestisse kutsuda üht ja sama esinejat, võiks ju igal aastal enda jaoks avastada uue ande!

 

Kontserdi lõpu poole kostis lavalt tantsulisemaid rütme ja Shayna jalad ei püsinud enam kuidagi paigal. Muusikast kaasahaaratuna liikus ka tema hääl üha kõrgematel ja kõrgematel nootidel. Ühel hetkel tabasin end meenutamas paari aasta tagust Mariah Carey kontserti ja mõtlemas, milleks meile staarid, kui vähem kuulsad, aga sama andekad inimesed suudavad pakkuda palju sisukama ja täielikuma elamuse.

 

Shayna Steele küttis Nordea saali nii kuumaks, et võis lausa tunda, kuidas õhk energiast säriseb. Publik rõkkas rõõmust ja plaksutas kaasa ning kui lavalt kostis viimane lugu, ei tahtnud ta kontserdil kuidagi lõppeda lasta. Kahtlemata oli see üks kõige õnnestunumaid asenduskontserte Jõulujazzi ja isegi kogu Jazzkaare ajaloos.

 

Shayna Steele ja Estonian Dream Big Band 2. detsembril kell 19 Nordea Kontserdimajas

Koosseis:

Shayna Steele – laul
Estonian Dream Big Band

 

Vaata kontserdi pildigaleriid siit.