fbpx

Smooth jazzi suunanäitaja Spyro Gyra esineb Jazzkaarel Nordea Kontserdimajas

08. november 2016

24. aprillil rõõmustab Jazzkaarel Eesti kuulajaid legendaarne ameerika fusion-jazz grupp Spyro Gyra. Neli aastakümmet on Spyro Gyra ühendanud r’n’b’d, funky’t ja popmuusikat ning avaldanud 30 albumit, mida on müüdud üle 10 miljoni.

 

Spirogyra ehk keermikvetika järgi nime saanud Spyro Gyrat peetakse üheks olulisemaks smooth jazzi suunanäitajaks maailmas, ehkki nad ise sellest suurt kuulda ei taha. Bändi asutaja Jay Beckenstein ütleb, et nende muusika elas oma elu kümme aastat enne selle termini leiutamist. “Smooth jazz pole muusikastiil, vaid raadioformaat,” ütleb ta.

 

1974. aastal Buffalos alustanud Spyro Gyrale panid aluse saksofonist Jay Beckenstein ja klahvpillimängija Jeremy Wall. Beckenstein on ise öelnud, et New Yorgi osariigis, päris Kanada piiri ääres asuv Buffalo oli tollal nagu väike Chicago, elava bluusi, souli, jazzi ja isegi rockabilly skeenega. Spyro Gyra muusikaline tee sai seal alguse r’n’b instrumentaalsete cover’itega, toetudes rütmimuusika traditsioonidele. Oma tõuke andis ka Weather Report’i ja Return to Forever kõlade mõjujõud. Spyro Gyra leidiski oma joone just esoteerilisemate suundade ja kergemate toonide ühendamises.

 

Kommertslikult edukas Spyro Gyra on pälvinud 12 Grammy nominatsiooni, kuid seni mitte ühtegi võitu. Jay Beckenstein ütleb naljatades, et loodab ka edaspidi võite vältida ja saada eriauhinna just paljude võitu mitte toonud nominatsioonide eest.

 

Spyro Gyra kontserdid on meeldiv elamus neile, kes nõudlikuma jazzikeele kõrval oskavad hinnata ka maitsekaid ja kergemaid pooluseid jazzis. Eestis avaneb see võimalus 2017. aasta kevadisel Jazzkaarel 24. aprillil Nordea Kontserdimajas.

 

28. Tallinna rahvusvaheline festival Jazzkaar toimub 21. – 30. aprillini 2017. Festivali koduks saab taas parimat festivalimeeleolu pakkuv Telliskivi Loomelinnak. Kontserdid toimuvad Punases Majas ja Vabal Laval.

 

Spyro Gyra kontserdi piletid tulevad müüki 8. novembril kell 10.00 Piletilevis. Samuti on müügil Jazzkaar 2017 peaesineja Dianne Reeves’i, maagilise lauljatari-bassisti Meshell Ndegeocello kontserdipiletid ja festivalipassid.

 

Jazzkaare kuldsponsor on Danske Bank. Jazzkaar 2017 peasponsorid on KAFO, Jazz Pesulad ja Eesti Päevaleht. Majutuspartner My City Hotel, aastasponsorid United Motors, Tallink ja Aktaprint. Festivalikeskust aitavad püstitada Prike ja Telliskivi Loomelinnak, kohvikupartner on Reval Cafe. Festivali Jazzkaar 2017 toetavad Viru Keskus, Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Tallinna linn.