fbpx

Sõru Jazzi kiiluvees

08. juuli 2014
Külli Haav

Ennejaanise Sõru Jazzi suur võlu seisneb selles, et aakrisele maa-alale mahuvad kokku suvised lemmikud: purjekad, tuttavad näod, rannaniidud kadakate ja aeglaselt mäletsevate veistega ning palju helisevat muusikat.

Oi, küll on hea meel näha, et festivali kava koosnes erikülgsetest muusikutest ja stiilidest nagu mosaiik, ka järjestikustel kontsertidel igav ei hakanud. Intensiivse kavaga esines Airi Allvee, bluusi tegi viksis pintsakus Tanel Padar, koguperekontserdi pakkus Toomas Rull.

 

Tore oli näha, et Sofia Rubina on USAst tagasi ning on jõudnud maalilisse Sõru paadikuuri. Laupäevasel laval tundsin tema bändi hulgas ära saksofonimängija, panin tähele ka bepop-trompetisti. Jah, Jason Hunteri tugev, heade ideedega mäng ning jõuline suhtumine kandis kogu kava hästi. Temaga sekundeeris veidi modernistlikuma lähenemisega Villu Veski. Sofia Rubina elavad silmad ja täpsed-teravad improvisatsioonid kütsid jaheda õhu kuumaks, hoides energianivood kõrgel kogu kontserdi vältel. Adusin aga, et näiteks Thelonious Monki lugu lauldes ei tundnud lauljatar küll end selle raske drive’ga muusika juures kõige kodusemalt, kuid ta sai hakkama. Tema juudi muusika esitamist saab küll ainult ülivõrdeis kirjeldada: energiline, loomupärane ja professionaalne! Eraldi väärib koosseisu hulgast välja toomist meisterlik ja filigraanne Moskva pianist Evgeny Lebedev, kelle arranžeeringuid ja loomingut ette kanti. Tõepoolest mängis ta väga hästi, tehniliselt perfektselt. Antud projekti näol oli tegu äärmiselt hea klubibändiga, mille koostöö kostis väga ameerikalikult selle sõna parimas tähenduses.

 

Pühapäevane programm jätkus suurepärase kitarristi Raul Ukareda rokisugemetega bluusiga, mis meeskuulajatelt kiitvaid hinnanguid pälvis. Viimase esinejana astus Sõru jazzil üles Kaseke – puha legendaarsed nimed ja näod ja ületamatu tase. Kaseke eristus selge sõnumi ja stiiliga, muusikute üksteisega arvestamine ja kokkukasvamine – midagi enamat kui kokkuklopsitud projektibänd, keda moodsatel püünedel võib trehvata. Nemad ei pidanud midagi tõestama, kellelegi meeldima ega üritama, nad lihtsalt olid. Saurused.

 

Sõru Jazz: 20.-22. juuni 2014

Sofia Rubina bänd:

Evgeny Lebedev – klahvpillid

Villu Veski – saksofonid

Jason Hunter- trompet

Mihkel Mälgand -bass

Ahto Abner – trummid

Sofia Rubina- laul

 

Ansambel Kaseke:

Ain Varts – kitarr

Andrus Vaht- trummid

Priit Kuulberg – bass

Riho Sibul – kitarr

Peeter Malkov – flööt

Tõnu Naissoo – klahvpillid

Mart Metsala – klahvpillid