fbpx

Stanko inspiratsioon tuleb valgusest

30. november 2002

Laupäeva pärastlõunal toimunud pressikonverentsil rõhutas trompetivirtuoos Tomasz Stanko, et tema jaoks on kõige olulisemaks inspiratsiooniallikaks valgus. “Ma usun valgusse, eriti melanhoolsesse valgusse nagu see on Põhjamaades,” kirjeldas Stanko.
Tomasz Stanko esineb laupäeval 26. aprillil Sakala keskuse suures saalis kell 20.
Koosseis, kellega Stanko täna musitseerib, kogunes interpreedi sõnul mõned aastad tagasi suhteliseliselt juhuslikult. Trompetist otsis trummarit, talle soovitati tollal 16aastast Michal Miskiewicz, kes mõne aja möödudes soovitas oma sõpru. Stanko samm luua grupp tundmatutest noortest muusikutest mõjus jazziüldsusele ootamatult, sest seni oli mees töötanud koos vaid tõeliste jazzitippudega. Alustati üksikutest juhuslikest ülesastumistest, millele järgnesid kutsed erinevatele Euroopa jazzifestivalidele.
Tallinnas esineva koosseisuga salvestati plaat “Soul of Things” (ECM). Tänu sellele plaadile tunnistasid Euroopa kriitikud ta möödunud aasta parimaks Euroopa jazzmuusikuks. Tegemist on prestiizhika auhinnaga European Jazz Prize.
Tänaõhtusel kontserdil lubas Stanko mängida ka palu oma uuelt albumilt, mida hakatakse salvestama juulis Oslos. Plaat jõuab müügile järgmisel aastal.