fbpx

Supp, praad ja magustoit

25. aprill 2018
Tiina Tambaum

Jazzkaare esmaspäevase vitriinikontserdi ühise nimetaja moodustas sugu N. Pooletunni-kontsertide jadas esitlesid end Avarus Trio, kvartett MA ning Kirke Karja Quartet ehk pisikollektiivid, keda juhivad naised. Üldistused sellise tehnilise kriteeriumi pealt nagu seda on inimese sugu materdatakse maha juba eos. Seetõttu tutvustan kontserti muusika- ja füsioloogiavälises võtmes. Publik sai kõigepealt maitsta magustoitu, siis tuli väike praad ja lõpuks kanti ette supp.

Et inimesed söövad neid roogasid vastupidises järjekorras, alustan siin Kirke Karjast, kelle kvartetti söömaaja esimese käiguga sidusin. Muusika, mida Kirke Karja loob, on ettearvamatu justnagu tuline supp, mis on kokku keedetud kõigest, mida kapis leidub. Võtad lusikatäie ja avastad sibula ja saia, võtad järgmise – vinske liha ja kiviga oliiv. Taldriku põhjast leiad liivapuru, sest kokk on pesemata kapsad potti visanud. Kõik see näib ähvardav, kuid maitseb väga hästi, sest vürtsikas leem tekitab sööjas nälga.

Maarja Aarma kvartett MA peab leppima prae metafooriga, sest võrreldes eelneva ja järgneva grupiga oli eristumist kõige vähem. Kvartett MA täitis kõhtu, pakkudes rammusat souliliha värskendava improvisatsioonisalatiga. Mõnusa uinutava kõhutäie juures suutsin mõelda vaid ühe mõtte. Kas asi oli esmaspäevaõhtuses rammestuses, lauljanna noores eas või muusikastiilis, aga justkui liiga leebe oli kõik.

Lõpuks, kui kokku on toodud flööt ja vibrafon, ei saagi tulemus olla muud kui magus. Mingo Rajandi eestveetav Avarus Trio pakkus kava, mille kulinaarne paralleel võiks olla põdrasamblik šokolaadis. Flööt kirjeldas keerulise konstruktsiooniga samblatuti halle võrseid, vibrafon õõtsus õhuna selle sees ning kontrabass toetas looduse habrast moodustist tugeva tumeda šokolaadiga.

Showcase-kontsert pakub oma vormi poolest võimalust näha ja degusteerida. Publik sai maitse suhu ja teab nüüd minna suuremate portsjonite järele. Et tõusta tippkokaks, peavad sul olema kõik inimlikud anded ja oskused ning päriselus kokkade seas näeme selliseid hulle rohkem just meeste seas. Kirke Karja, Maarja Aarma ja Mingo Rajandi näitasid, et jazzkulinaarias sellist tasakaalutust ei esine.

Showcase-kontsert: Avarus Trio, Maarja Aarma MA, Kirke Karja Quartet
23. aprill 2018 kell 21:00 Punases Majas

Avarus Trio
Mingo Rajandi – kontrabass
Mari-Liis Vihermäe – flööt
Heigo Rosin – vibrafon

Vaata kontserdi pildigaleriid siit.

Maarja Aarma kvartett MA
Maarja Aarma – vokaal
Madis Muul – klahvpillid
Janno Trump – basskitarr
Boris “Borka” Hrebtukov – trummid

Vaata kontserdi pildigaleriid siit.

Kirke Karja Quartet
Kirke Karja – klaver
Kalle Pilli – kitarr
Raimond Mägi – kontrabass
Karl-Juhan Laanesaar – trummid

Vaata kontserdi pildigaleriid siit.