fbpx

Susana Sawoffi hingepalsam kiirustavale kuulajale

15. mai 2014
Marje Ingel

Naabritüdrukulikult lihtsa olemisega Susana Sawoff on just sedasorti tegelinski, kes võib kirjutada hommikueineks kauni klaveripala, lõunasöögiks uhke oopuse paljuhäälse vokaalansambli osalusel ning hilisõhtuseks kokteilipeoks mõne kergemeelse laulukese, mille järgi võiks kas või tšarlstoni tantsida, kui seda ammust tantsu vaid keegi mäletaks, kinnitab Jazzkaare veebireporter Marje Ingel.

Sawoff on suurepärane ümberkehastuja. Iga heliteos võib juhatada kuulaja uude, eelmisest loost täiesti erinevasse maailma, ja seetõttu mõjus ka Jazzkaare kontsert kohati kujuteldavate filmiklippide jadana. Üks tore koduvideo väljasõidust rohelusse koos sõpradega, seejärel ehk mõni jäädvustus nukralt vihmasel päeval sahtlipõhja kirjutatud palast ja sekka tummfilm kahe maailmasõja vahelisest muretust ajastust.

Nostalgilise õhkkonna loomisel on Susana meister ning seetõttu sobis tema trio kontsert suurepäraselt just NO99 jazziklubi 1940ndatel ehitatud majja. Kolmekesi suutsid Susana Sawoff Trio liikmed luua nii rikkaliku helipildi, et sageli mõjus see hoolikalt komponeeritud ja kihtidena üksteise peale asetatud orkestratsioonina. Oma „orkestri“ võimaluste tundmine lubas põhimõtte „vähem on rohkem“ edukalt ellu viia.

Kuulaja õnneks on Susana Sawoffil loodusest antud või kasvatusega sisse programmeeritud hea maitse, ning seetõttu ei lähe ta iial millegagi liiale. Romantilised laulud temast ja temakesest ei muutu sentimentaalseks ega rõhu kaasaelajat ülevõimendatud tundlemisega, mõnes laulus lehviv nostalgiahõng ei muutu mineviku taganutmiseks, lüürilisus on ehtne ning tundepeenus ei muutu peenutsevaks snobismiks.

Tagatipuks on Susanal annet luua meeldejäävaid meloodiaid. Pärast kontserti kummitas kuulaja kõrvus veel tükk aega kiirustamatult 6/8 taktimõõdus kulgev „I Can’t Wait To Be Old“, mis pani mõtlema vajadusest aeg maha võtta ja mitte püüda alalõpmata jõuda vähemalt kahte kohta korraga. Tänapäeva kiirustavale inimesele mõjus Susana Sawoffi muusika kui hingepalsam.

SUSANA SAWOFF TRIO
25. aprillil 2014 kell 22 teater NO99 jazziklubis

Koosseis:

Susana Sawoff – laul, klaver
Joerg Haberl – trummid, laul
Christian Wendt – bass, kontrabass, laul