fbpx

Suurel reedel algab Jazzkaare juubelifestival!

14. aprill 2014

Reedel algab juubelifestival Jazzkaar 25, mis kestab 18. – 27. aprillini ja rõõmustab muusikasõpru 55 kontserdiga 11 Eesti paigas – Tallinnas, Tartus, Viljandis, Pärnus, Narvas, Haapsalus, Kuressaares, Otepääl, Valgas, Türil, Raplas ja Laulasmaal. 

Festivali avakontserdil reedel, 18. aprillil Tallinnas Lennusadamas kõlab esiettekandes helilooja Ülo Kriguli teos “Lend nr JK025“, mis, nagu pealkirigi viitab, on kirjutatud spetsiaalselt Jazzkaare juubeliks. Ülo Krigul on loonud suurepärast muusikat erinevatele koosseisudele ja mitmes stiilis. „Võttes arvesse asjaolu, et Ülo ise on vaimustav bluusmuusik ja festivali algusaastate entusiastlik vabatahtlik, siis oli just temalt uudisteose tellimine kindel valik,“ kinnitab festivali kunstiline juht Anne Erm. Teose esitavad koos autoriga eesti tuntud jazzmuusikud Kadri Voorand, Peedu Kass, Siim Aimla, Reigo Ahven ja Kaia Karjatse, Mart Taniel ning Tammo Sumera. Põnevad prepareeritud klaver, elektroonika, fonogrammid, visuaalsed lahendused ja Lennusadama eriline akustika on olulised etenduse elemendid. See on piireületav muusika, mis paljuski põhineb aegruumi ideel ja improvisatsioonil ning püüab tabada helide olemust, nende erilisi võnkeid ja helide mõju meie mõtte- ja tundemaailmale. 

 

Avakontserdile järgneb Maria Fausti uue albumi Sacrum Facere esitlus Teater NO99 jazziklubis. Tegemist on taas erilise koosseisuga – kuus puhkpilli, kannel ja klaver. Album on inspireeritud eesti rahvamuusikast. 

 

Laupäeval, 19. aprillil saavad lapsed vaadata Viljandi noorte näitlejate muusikalist etendust „Lood pildi seest“ ja kel soovi perepäev veel meeldejäävamaks muuta, siis enne ja pärast etendust viib vana väärikas purjelaev Kajsamoor lapsed ja vanemad merereisile. Päeva pärliks on galakontsert „Noor Eesti jazz“, kus astuvad üle Noore Jazzitalendi tiitli võitnud muusikud. Showcase-stiilis kontserti rikastavad videoklipid esinejatest. Noore Jazzitalendi auhinda antakse välja alates 2007. aastast ja selle on pälvinud kitarrist Erki Pärnoja, lauljad Kadri Voorand, Sofia Rubina, bassist Peedu Kass, pianistid Joel Remmel, Holger Marjamaa ja trummar Kaspar Kalluste – kõik nad  toovad kaasa oma lemmiklood ja –koosseisud. 

 

Uus kava on ka erilisel duol – Vaiko Eplik ja Kristjan Randalu. Nende 2010. aasta kontsert kandis nimetust „Kooskõla“ nagu koos salvestatud heliplaatki, käesolev kontsert kannab nimetust „Lahkhelid“ ja võib uskuda, et muusikaline dialoog ja vaidluski on sellel kontserdil päevakorral. Õhtu lõpeb ERGO Jazz Sessioniga, mis on arvult juba viieteistkümnes, kus kuulda saab head tantsulist saksa jazzi The Hi-Fly Orchestralt

 

Jazz jõuab festivali ajal kõikjale Tallinnas lennujaamast sadamani, ootamatud kohtumised üllatavad nii pealinna külalisi kui ka tööleruttajaid. Nii võib hommikul Pirita teel kuulata Ummikujazzi ning lennujaamas pagasit oodates võivad külalised samuti jazzielamuse osaliseks saada. Lõunatades Reval Cafés kesklinnas või NYC Piano Baris saab ka lõunapausi ajal mõnusa boonusena jazzi kuulata. Kokku on Tallinna, Tartu ja Viljandi linnaruumiaktsioonides üle 70 tasuta ürituse. Lihavõttepühade pühapäeval, 20. aprillil pakub Jazzkaar linnulauluretke, hommikujoogat ja väga häid tasuta kontserte Tallinna mereäärsetes põnevates arhitektuurilistes paikades.

 

Juubeli-Jazzkaarel on fookus peaesinejate Pat Metheny Unity Groupi ja Cassandra Wilsoni kõrval noor särav Euroopa jazz. Festival pakub kõigile värskeid emotsioone!

 

Jazzkaare kuldsponsor on Danske Bank, panga klientidele on kõik festivali piletid saadaval 20% allahindlusega! Festivali peasponsorid on KAFO, ERGO ja Eesti Päevaleht. Festivali toetavad Kultuuriministeerium, Kultuurkapital ja Tallinna linn. Aastasponsorid on majutuspartner My City Hotel, United Motors, Tallink, Aktaprint ja Merepaviljoni partnerid Prike, Tallinna Sadam, RGB ja Reval Cafe. Festivali toetajad on Eesti Loots, Kodupaber ja Vendomar. Välisartistide kontserte toetavad Ameerika Suursaatkond, Hispaania Suursaatkond, Austria Suursaatkond, Taani Kultuuri Instituut, Goethe Instituut, Briti Nõukogu ja Prantsuse Kultuuriinstituut ning mitmed linnad. Tasuta päev toimub Eesti Autorite Ühingu ja Tallinna Spordi- ja Noorsooameti toetusel. Teose „Lend nr JK025“ esmaettekanne valmib koostöös Lennusadamaga. Jazzkaar tänab kõiki partnereid!

 

Festivali piletid on müügil Piletilevi müügipunktides ja internetis www.jazzkaar.ee. Pat Metheny Unity Groupi ja Cassandra Wilsoni kontsertide piletid müügil ka Ticketpro müügipunktides ja internetis www.ticketpro.ee. Täpsem info numbril 666 0030 või piletid@jazzkaar.ee. 

Vaata ka www.jazzkaar.ee 

 

Kohtumiseni juubelifestivalil. 

Jazzkaar toob suure kevade!

www.jazzkaar.ee