fbpx

The Space Travellers: “Me püüdleme selle poole, et meie muusikal ei oleks piire”

06. märts 2018
Eveli Paalberg

Ansambli The Space Travellers laulja Claudia Solal ja tšellist Didier Petit jagasid Dokfoto Keskuse saalis pärast pop-up kontserti muljeid muusikast, kosmosest ja Eestist. Nendega vestles Jazzkaare veebireporter Eveli Paalberg.

 

Solal on Eestis esmakordselt, kuid Telliskivi Loomelinnaku industriaalne õhkkond ja põgus kahetunnine tutvumine juba kõnetas teda ning mõjus lauljanna sõnul väga inspireerivalt. Petit aga külastas Eestit kuuendat korda ja seda rõõmuga.“Eesti inimesed oskavad muusikat kuulata. Ma pole sellist tähelepanelikkust kusagil mujal tajunud,” sõnas Petit, kelle sõnul on kuulamisoskus tänapäeva kiires maailmas kahtlemata oluline.

 

“Meie muusikat on kuulanud erinevate žanrite esindajad, kuid alles jazz on meid omaks võtnud. See pole klassikaline, see pole rokk, see pole popmuusika. See, mida me teeme suhestub kõige enam jazziga, kuid me püüdleme selle poole, et meie muusikal ei oleks piire. Et see oleks avatud kõigi kuulajate interpretatsioonidele, jäämata kinni jazzižanri olemusse,” rääkis Petit, kelle jaoks pole jazz vaid muusikastiil. “Jazz püüab pidevalt midagi uut pakkuda, ta otsib pidevalt oma väljendusviisi. Jazziturg moodustab 3% kogu maailma muusikaturust. Suurem osa sellest on laulud, kuid palju on ka instrumentaalset muusikat. Ühendavaks jooneks nende kahe vahel on kahtlemata loovus. Loovus, mis liigutab mägesid, ” on mees veendunud.

 

Solal näeb jazzis aga ennekõike vabadust. “Jazz tähendab kõigi jaoks midagi erinevat. Paljude jaoks on see vaid Armstrong, Fitzgerald ja Miles Davis, kuid minu jaoks on see vabadus luua, mida iganes. Ka popmuusikal on see sama vabadus, kuid erinevus tulebki sellest, kuidas muusikat luua,” rääkis Solal. Trompetivirtuoosi Louis Armstrongiga on oma lugu ka Petit’l. “Kui ma olin seitsmeaastane, nägin ma telerist, kuidas Neil Armstrong läks Kuule ja tol hetkel arvasin, et Louis Armstrong ning Neil Armstrong on sama inimene ja nii sai alguse minu unistus mängida jazzi Kuu pinnal. Nüüdseks olen jõudnud sellel nii lähedale kui võimalik,” naljatles Petit.

 

Tšellist Didier Petit eestvedamisel loodud The Space Travellers, mis tegelikkuses koosneb kolmest liikmest – lisaks Petit’le ja Solalile on musitseerimas ka löökpillimängija Philippe Foch – on koostööd teinud juba üle kolme aasta. Oma loodud muusikaga soovitakse publikule näidata, millised on helid kosmoses. “Me püüdsime esmalt endale selgeks teha, millised on need helid, mida me Maal ei kuule, kuid mida me saame siiski väljendada oma muusika kaudu, ja seejärel lõime nendest kompositsioonid. Sellisel muusikal ei ole piire, miski pole keelatud,” rääkis tšellist.

 

Seda tõdes ka Claudia Solal: “Muusika tuleb meie jaoks väga lihtsalt, sest inspiratsiooni on palju. Mind isiklikult kõnetavad nii tekstid kui ka visuaalid, kuid see sõnum, mida soovime edastada, on tegelikult väga intiimne.” Siinjuures mõjub mõnevõrra üllatavalt vastus küsimusele, mis oleks see üks laul, mille võtaks Solal kaasa kosmosereisile? “When you are a jet, you are a jet all the way, from your first cigarette to your last dyin’ day,” sõnas Solal, viidates West Side Storyst pärit laulule “Jet Song”. Teisalt annab see aimu lauljanna muusikaga üheshingamisest, millest laval mööda vaadata juba ei saa.

 

The Space Travellers tuur Eestis:
Pühapäev, 4. märts Kumu auditoorium, Tallinn
Esmaspäev, 5.märts Türi kultuurikeskus
Teisipäev, 6.märts Viljandi Pärimusmuusika Ait
Kolmapäev, 7.märts Tartu Eesti Rahva Muuseum
Neljapäeval, 8.märts Kuressaare Kultuurikeskus

 

Vaata Tallinna kontserdi fotosid siit.