fbpx

Toeta Hooandjas Kaupo Kikkase fotoraamatu “Saja lugu” trükkiminekut

18. september 2017

Variatsioonid Eesti inimestest

 

“Saja lugu” on Eesti vabariigi 100ndaks sünnipäevaks valmiv žanriülene suurteos Eesti inimestest. Nad on väga erinevad, nad elavad kõige erinevamates Eestimaa paikades. “Saja lugu” portreteerib neid fotodel ja muusikas ning nende endi sõnadega. “Saja lugu” on dokumentaalsus, mis kasvab üle poeetikaks.

 

Fotograaf Kaupo Kikkas jäädvustab saja eestlase näod ja paigad ning loob sellest koos dramaturg Laur Kaunissaarega ainulaadse fotoraamatu. Helilooja Erki Pärnoja kirjutab mitmeosalise piiridele püüdva teose, mille lavastab Jaak Prints ja kus laval on “Saja loo” peategelased – sada eestlast. Meelis Muhu loob kogu protsessist dokumentaalfilmi.

 

Kontsertlavastuse “Saja lugu” raamat ilmub ja kontsertlavastuse maailmaesiettekanne toimub festivali JAZZKAAR avasündmusena 20. aprillil 2018.

 

“Saja lugu” algas avalikust üleskutsest kõigile soovitada ennast või sõpra või naabrit – üht lahedat inimest, kes kindlasti peab osalema sadat Eesti inimest portreteerivas projektis “Saja lugu”. Üleskutsele vastas 350 inimest, kelle soovitustest valisime välja 100 portreteeritavat. “Saja loo” käigus sündiv Kaupo Kikkase suureformaadiline ja mahukas fotoraamat avab neid kolmes elemendis: inimesed nende endi valitud keskkondades; äärmuseni isiklikud lähiportreed, milles inimeste nägudest saavad maastikud; ning üleskirjutus inimeste endi kõige isiklikematest mõtetest. Sellest põimub kokku template-rahvuslikkusest kaugemale minev teos, mis laseb kogeda ühiskonna taga üksikisikuid ja üksikisikute taga ühiskonda.

 

Teekond nende inimeste juurde on “Saja loo” inspireerivaim osa ning asja tuum. Kuidas väljendada nende kokkusaamiste ilu ja värskust? Kuidas väljendada pildil ja muusikas seda, mis on inimeste sisemuses, igaühel erinev, kuid ometi kõigil ühine – meil, keda ühendab paratamatus elada ühel ajal? Kuidas väljendada laval seda, milline on ühiskond, ja samas seda, mis on äärmuslikult isiklik? Seda, mis sõnadesse ei mahu, aga mis on ometi tajutav ja mida nimetatakse ajastu vaimuks? Selles kõiges “Saja loo” väljakutse seisnebki.

 

Fotoraamatu planeeritav valmimise aeg on aprill 2018. Esitlus toimub 20. aprillil 2018 festivali Jazzkaar avamise ja kontsertlavastuse “Saja lugu” ettekande raames.

 

“Saja lugu” meeskond tänab kaasaelamise ja toetuse eest. Fotoraamatud saab kätte “Saja lugu” esitluselt 20. aprillil 2018, Jazzkaare kontorist peale raamatu valmimist või festivali Jazzkaar ajal festivalikeskusest Punasest Majast Telliskivi Loomelinnakus.

 

Jälgi fotoraamatu valmimisteekonda:

https://www.facebook.com/sajalugu/

https://www.instagram.com/sajalugu/

http://sajalugu.ee/