fbpx

Tom Adams: Muusika kui emotsioonide väljaelamine

27. november 2017
Reelika Vaiksaar, Henri Särekanno

Tom Adams on Inglismaalt pärit laulja, kelle imeline hääl ja sulnis looming ei jäta ühtegi kuulajat külmaks. Selle aasta mais ilmus tema uus album nimega „Silence“ ning nii selle kui ka uue plaadi materjali sai eesti publik ka Jõulujazzil kuulda.

 

Intervjuu valmistas ette Reelika Vaiksaar ning viis läbi Henri Särekanno.

 

Kuidas leidsid tee muusikani?
Mu mõlemad vanemad olid muusikud ja seetõttu kuulasime ka kodus palju muusikat. Nad suunasid meid õega näiteks klaverit mängima või ükskõik mis instrumentali, mis meid too hetk huvitas.

 

Sa mängid klaverit?
Jah, ma hakkasin klaverit mängima juba siis, kui olin päris noor. Paljud lapsed, kes elasid minu naabruskonnas, õppisid ka pilli. Aga ma vihkasin klaveritunde, sest pidin klassikalist muusikat mängima. Kui jõudsin teismeikka ostsin endale elektrikitarri ja nautisin selle mängimist, sest mängisin muusikat, mis ei olnud ainult klassikaline.

 

Su vanemad on heliloojad?
Mu ema mängis harfi ja isa kitarri. Aga see oli pigem rohkem hobikorras. Muusika oli küll aga oluline nende jaoks, nii et see sai ka minu jaoks oluliseks.

 

Inimesed said Sinust rohkem teada Nils Frahmi kontserdil, mis toimus 2014. aastal Berliinis. Kas Sa räägiksid sellest lähemalt?
Jah, see oli väga imeline õhtu. Ma külastasin Berliini ainult selle kontserdi pärast ja õhtu lõpus tegi ta open-mic’i sarnast asja. Küsis, et kas keegi tahab tulla lavale ja mängida. Ma istusin seal ees ja mõtlesin, et teen ära. Läksin siis lavale, laulsin ja mängisin kitarri ning see tuli kõik väga hästi välja.

 

Mida Sa laulsid?
„Time“. Ma laulan seda täna (Jõulujazzi kontsert laupäeval, 25. novembril) ka. Tänu sellele sain tuttavaks paljude huvitavate inimestega, kes kutsusid mind Berliini.

 

Ei saa päris küsida, kust tuleb Sinu inspiratsioon, aga äkki saad rääkida enda mõtteviisidest/mõtetest kui mängid või mis Sind liigutab?
Ma arvan, et põhiline asi on siiski enda emotsioone väljendada. Paljudest asjadest ei ole nii lihtne rääkida, nii et lihtsam on mängida muusikat ja selle kaudu sõnumit edasi anda. Kui olen stressis, siis mängin ja improviseerin klaveriga. See on ka põhjus, miks armastan muusika tegemist.

 

Kas Sa teadsid kohe, et tahad muusikaga tegeleda?
Muusikaga tegelemist olen ma alati nautinud. Tegelikult tahtsin saada ka inseneriks, teha roboteid ja kosmoselaevu, aga lõpuks sain ikkagi aru, et kitarri mängimine on lõbusam.

 

Sul on kolm albumit: „In the Constant Noise“, „Voyages by Starlight“ ja „Silence“. Kas Sul on ka nende kolme seas oma lemmikalbum?
Ma olen väga rahul enda uuema albumiga, sest see on kõige professionaalsemalt tehtud. Aga kõik mu albumid on minu jaoks olulised erineval moel, sest see esindab erinevaid aegu elus. Kõige rohkem olen ekstaasis üldse albumi pärast, mis ilmub järgmisel aastal. Eelmised kolm on kõik sooloalbumid olnud, aga uue peal on kuulda erinevaid muusikuid ja on rohkem n-ö bändi asi.

 

Mis instrumendid uue plaadi bändis on?
Ma mängin tegelikult salvestuses peaaegu kõike ise, kuid seal saab olema ilmselt trummid, süntesaator, kitarrid, klaver ja erinevad elektroonilised helid.

 

Sinu uus album „Silence“ anti välja 5. mail 2017. aastal. Kui peaksid seda albumit paari sõnaga iseloomustama, siis kuidas Sa teeksid seda?
See album on tehtud tegelikult lühikese aja jooksul ning see on siiras. Ma tegin selle enda jaoks, mängisin lihtsalt klaverit ja laulsin. Enda arvates tuli plaat päris hästi ja natuke teistmoodi välja. Mingil määral oli see ka tõestus enda jaoks, et suudan teha asju teistmoodi.

 

On Sul uuelt albumilt ka lemmiklaul?
Mulle väga meeldib „Time“. Sest tänu sellele laulule avanes mulle palju uksi.

 

Kui ma ei eksi, siis see on Sinu esimene kord Eestis. Kuidas Sulle siin meeldib?
Mul pole olnud väga võimalust siin ringi vaadata. Mu üks sõber tuleb siia 26ndal ja siis lähme mööda maad tagasi Berliini. Sõit kestab umbes nädal aega kokku. Paar päeva Eestis, siis Lätis jne.

 

Kui oled välisriike tuuri tõttu külastanud, kas lähed tavaliselt kohalikku elu ka uudistama või puhkad hotellis?
Ma kindlasti tahaks näha kohalikke kohti rohkem, aga tihti ei teki mul seda võimalust. Tihti on nii, et kui sõidan välisriiki, siis peale kontserti pean järgmisel päeval kohe edasi sõitma. Aga ma tunnen, et peaksin rohkem kohti nägema. Mõned aastad tagasi olin Istanbulis ja jäin haigeks ning pidin olema hotellis. See oli tõsiselt nõme, sest tahtsin väga linna peale vaatama minna.

 

Kas Sul on mõni lemmikkoht/linn/riik välja kujunenud?
Mulle väga meeldib Iirimaa. Inimesed on nii sõbralikud ja tahavad saada muusikast parimat kogemust ning naudivad seda väga.

 

Klaver või kitarr?
See on hea küsimus. Ma arvan, et ma eelistan klaverit. Ma küll veedan palju aega kitarri mängides, aga klaverit mängin rohkem. Pluss klaverit mängides saad teha kaks asja korraga või kui on süntesaator, siis kolm asja ning see on lõbus. Kitarriga on see-eest raske mitut asja korraga teha. Kui sa pole juhuslikult väga hea mängija.

 

Tom Adams esines Jõulujazzil laupäeval, 25. novembril kell 19.00 Kumu auditooriumis.
Tom Adams – klaver, elektroonika, vokaal

 

Vaata kontserdi fotosid siit.