fbpx

Traditsioonilise Hispaania boolero eklektilised edasikandjad

28. aprill 2017
Helle Ly Tomberg

Ühel sombusel teisipäeval jõudsid kaks Isabelli (Vinardell ja Laudenbach) Eestisse ja õppisid ära neli eestikeelset sõna, mida nad siis kümneid kordi neid kuulavale publikule ette kandsid. Neil kahel Isabellil oli kaasas ka mõnus kitarr ning kaunis lauluhääl, millel kõlasid traditsioonilised Katalaani ja Hispaania lood. Oli näha, et muusika tuli neil hingest – pikad ballaadid olid nii ehedad ja usutavad, et tõmbasid kuulajaid endasse ja lasid lahti alles hetkel, mil viis katkes.

 

Isabel Vinardell ja Isabelle Laudenbach mõjusid duona kui armsad Hispaania naised, kes tulid siia oma kultuuri tutvustama. Nii vedasidki nad kuulajad tugeva vokaali hõljuvatel toonidel kõigepealt Lõuna-Hispaania kohvikutesse, siis metsadesse ja koobastesse, kohati väikestesse küladesse ja mõnusatesse pesadesse, kus emad-vanaemad neile vanu booleroid õpetasid. Naised olid traditsioonilised igas mõttes ning kandsid ette tüüpilisi Hispaania poeeme ja klassikalisi tangosid. Natuke kummastavalt mõjusid need hetked, mil nad üritasid laval kehastada midagi muud, eriti ootamatult mõjus ühe loo lõpul kõlanud mehaaniline heli, mis meenutas veidi trenažööri. Modernsed võtted mõjusid natuke toorelt, eriti kui enne seda olid nad üritanud publikut hoogsama looga kaasa laulma ja tantsima saada. Kahjuks see ei õnnestunud neil kuidagi, osaliselt ilmselt sellepärast, et nende hoogne temperament oli veidi kannatamatu eestlase rahuliku natuuri osas. Võib-olla polnud vihmase ja lumise ilmaga harjunud eestlased veel lihtsalt valmis lõunamaiste rütmidega ise kaasa minema. Lisaks jäi natuke mõistmatuks nende sõnum ning tõenäoliselt läks väga palju lihtsalt tõlkes kaduma.

 

Iseenesest mõjus naiste puhul armsana tõik, et nad üritasid oma salvestuskohad stuudiost välja tuua tehastesse, koobastesse ja metsa, kuigi tundus, et see nende kõlale midagi olulist ei lisanud.

Isabellid jätsid kokkuvõtlikult pisut eklektilise mulje, kuid hetkeil, mil nad olid kõige rohkem nemad ise, suutsid nad pimedasse saali luua tõelise lõunamaise oaasi, millest kõik osa soovisid saada.

 

Isabel Vinardell & Isabelle Laudenbach (Hispaania)

25. aprillil Vabal Laval

 

Koosseis:

Isabel Vinardell – vokaal

Isabelle Laudenbach – kitarr

 

Vaata kontserdi pildigaleriid siit!