fbpx

Tuner

16. september 2007

Plaadil kõlab sülearvutite abiga sünnitatud uue ajastu muusika, mis peaks stampidesse uinunud kuulaja kindlasti äratama.

Oktoobris Eestisse saabuva Austria-USA duo Tuner värske CD “Pole” on 2007. aasta ämbientsete plaatide esirinnas. Plaadil kõlab sülearvutite abiga sünnitatud uue ajastu muusika, mis peaks stampidesse uinunud kuulaja kindlasti äratama.

Ivo Heinloo tutvustab Tunerit ja nende viimast üllitist.

Mida kujutab endast Tuneri duo? Kaht muusikut, kellest üks elab Innsbruckis, teine Texases, üks mängib kitarri ja klahvpille, teine trumme. Kultusbändist King Crimson tuule tiibadesse saanud trummar Pat Mastelotto on kahest tuntum, kitarristi Markus Reuteri nime on improvisatsioonilise muusika fännid kuulnud võib-olla tema projekti Centrozoon kaudu.

Geograafiline distants ei näi olevat nendele meestele mingiks takistuseks. “Pole´i” kuulamise järel ei ole raske Reuterit ja Mastelottot ette kujutada stuudios juhtmerägastiku keskel istumas ja omavahel virtuaalselt suhtlemas, kõrvaklapid peas, pilk ainiti läptoppidesse puuritud.

Kuitahes liigitamatud Tuneri helimaastikud ka ei tundu, on siiski suur kiusatus plaadil kuuldavaid helisid pigem roki poole kalduvateks tembeldada. Kahtlemata on see libe tee, sest Reuter ja Mastelotto flirdivad siin natuke popiga, natuke klassikalise muusika ja, mine tea, ehk natuke džässigagi. Midagi sarnast on teatud perioodil viljelenud Massive Attack. Tegijad ise on leidnud sarnasusi ka Peter Gabrieliga ning kui internetis kolada, võib Tuneri bändi leida seostatuna sellise muusikavooluga, millel nimeks mittemidagiütlev art rock.

Tegelikult ei leia 14 palale Tuneri viimasel helikandjal ühtegi vaieldamatut ühisjoont. Igas järgnevas loos leidub midagi üllatavat, pisut teistsugust ja ümber hindama sundivat. Korduvaid struktuure pole, nende asemel on pidev areng kuni kulminatsioonini.

Põhiline, ilma milleta seda plaati ette ei kujutaks, on erineva tämbriga inimhääled, mille tekitatud kõikvõimalikud sosinad, hingetõmbed, häälitsused on igati omal kohal ja elektrooniliselt vajalikku konditsiooni töödeldud. Just elektroonilised efektid teevadki atmosfääri kohati raskepäraseks, kurjakuulutavaks, lausa õõvastavaks. Muide, ka plaadiümbris iseenesest on juba päris õudne, kujutades looma pea ja inimese kehaga veidraid olendeid ebamaiselt lillal foonil.

25. – 27. oktoobril saavad kõik huvilised isiklikult Tuneri muusika kohta otsuse langetada, sest duo annab minifestivali Ultra Jazz raames kontserte Tallinnas, Tartus ja Viljandis.

Plaadil “Pole” esinev koosseis:
Markus Reuter – kitarr
Pat Mastelotto – trummid
Sirenee, Peter Kingsbery, Lisa Fletcher, Pamelia Kurstin, Chrysta Bell – vokaal