fbpx

Ulla Krigul: Orelit mängides tekib alati võimas ja hea tunne

04. detsember 2018
Rebekka Remmelkoor

Ulla Krigul on üks Eesti märkimisväärsemaid organiste, kes on tuntud oma mitmekülgsete esinemiste poolest, mängides nii klassikalisi kui ka nüüdisaegseid ja uudseid teoseid. Selle aasta Jõulujazzil on Ulla esituses kuulda Maria Fausti, Malle Maltise, Raul Ojamaa ja Sander Mölderi uudisteoseid, mis ühendavad oreli elektroonikaga.

 

Intervjuu Ulla Kriguliga viis läbi Jazzkaare noorte meediatiimi liige Rebekka Remmelkoor.

 

Kui kaua olete orelit mänginud?
Alates aastast 2000. Ma küll mängisin muusikakeskkoolis klaverit ja tegelesin sellega pärast keskkooli veel edasi, kuid mõne aja pärast otsustasin minna oreli peale üle.

 

Miks valisite just oreli?
Orel on väga tugev instrument, seda mängides tekib alati võimas ja hea tunne, mis teeb mängimise meeldivaks. Peale selle tekkisid mul klaveri tõttu probleemid randmetega, see asjaolu aitas mul lõplikult otsustada muu pilli kasuks.

 

Teie repertuaaris on olnud peale klassikaliste lugude ka palju kaasaegseid lugusid. Milliseid teoseid ise eelistate?
Eelistusi mul pole. Keerulisem ja põnevam on mängida midagi uut, kuid mugavamalt tunnen end vanema klassikalise teosega.

 

Kuidas on Teil lood esinemisnärviga?
Kõige hullem närv tekib ükskõik millise looga esimest korda välja tulles, sest publiku esmamulje on oluline. Enamasti on aga nii, et teost sisse mängides kaob suurem osa närvist.

 

Mõni lugu saab paari nädalaga valmis, samas mõni nõuab isegi poole aasta jagu igapäevast harjutamist enne, kui olen sellega valmis esinema.

 

On Teil Jõulujazzi kontserdi osas mingeid kindlaid ootusi?
Ma arvan, et publik saab lihtsalt uue kogemuse orelist. Ma usun, et pea kõigil on arusaam orelist kui kiriklikust elemendist, kuid see ei ole alati tõsi. Repertuaar ilmselt üllatab publikut, igas loos on oma võlu, mis loodetavasti kuulajaid paelub.

 

 

Ulla Krigul esineb Jõulujazzil 7. detsembril Tallinnas Niguliste muuseumis ning 14. detsembril Pärnu Eliisabeti kirikus.