Ulmeline Phronesis (ja lendav taldrik) - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

03/12/2018 Ulmeline Phronesis (ja lendav taldrik)

Arvustused Triin Kala

Phronesist peetakse planeedi üheks põnevaimaks bändiks (Jazzwise) ja seda kinnitas 1. detsembri õhtul toimunud kontsert Kumu auditooriumis. Suurepärasel kontserdil kõlas segu valitud paladest bändi eri albumitelt, aga peamiselt mängiti lugusid kõige uuemalt ehk kaheksandalt albumilt „We are all“.

 

Peen rütmide valitsemine ja muusika ettearvamatu suunamine eeldab enamat kui lihtsalt hea koosmäng. Üksteise mängustiili tundlik tajumine ja omavaheline mõtete lugemine küündib Phronesise puhul tasemeni, milleni tõenäoliselt jõuavadki vaid sellised muusikud, kes on valmis koos pühenduma ning armastama muusikuks kujunemise protsessi ilu ja valu täielikult.

 

Kontserdi ülesehitus tundus olevat nutikalt lahendatud. Alles pärast teise loo esitamist rääkis bändi liider, karismaatiline bassimängija Jasper Høiby, publikuga. See tekitas saalis kohe soojema õhkkonna. Kõik trio liikmed soleerisid mingil hetkel peaaegu või täiesti üksi, mis lisas nende esinemisele omakorda intiimsust. Briti pianisti Ivo Neame mängustiilis võis märgata klassikalist klaverikäsitlust, millega ta osavalt ehtis väsimatuid jazzipassaaže. Keset üldiselt aktiivset, erksat ja progressiivset kontserdi kulgu hellitas Jasper Høiby aeg-ajalt publiku kõrvu ka mesimagusate poognatõmmetega. Kontrabassi nagu ka teisi keelpille kasutatakse jazzmuusikas pigem näppepillidena, kuid keelpilli olemuse avamine ka teistsugusest vaatenurgast on igati tänuväärne ning lisab muusikale rohkelt varjundeid. Rootslasest trummar Anton Eger, kelle uskumatult nüansirikas kõla ja rütmikäsitlus aitas lavale luua eepilise mitmetasandilise maailma, viis kontserdi oma soologa kulminatsioonini. Täpselt viimase löögi peal maandus trummiseti küljest lennanud taldrik otsejoones lava keskele ja see oli piisavalt efektne, et vaimustav soolo ka majesteetlikult lõpetada. Kontsert pakkus üldiselt emotsiooni, mida tekitasid stiililiselt ootamatud rütmipöörded ja täpne rütmiline kellavärk. See iseloomustabki pigem „We are all“ albumit. Varasemas loomingus kohtab ka õrnemate meloodiate austaja endale kuulamiseks sobilikku meelelaadi ja skandinaaviapärast mõtlikkust. Miks muidu on Phronesist kõrvutatud ka Skandinaavia gigandiga E.S.T ehk Esbjörn Svensson Trioga.

 

Phronesis alustas tegevust 2005. aastal ja tulemusrikas loometöö on pälvinud mainekaid tiitleid. Näiteks aastal 2010 ilmunud albumil „Alive“ tegi Phronesisega külalistrummarina koostööd Mark Guiliana ja see album sai tunnustust kui aasta parim jazzalbum kahelt mainekalt ajakirjalt, Jazzwise ja MOJO. Peale menuka Ameerika trummariga koostöö tegemist on bändi tuumik püsinud aastate vältel sama. Nõnda on laval jõutud vererõhku tõstvate muusikaliste nüanssideni, mis Kumu auditooriumi publiku ligi poolteist tundi kestnud kontserdi ajal kindlalt toolile naelutasid.

 

Phronesis (UK)

1. detsember kell 20.00 Kumu auditooriumis

 

Koosseis:

Jasper Høiby – kontrabass

Ivo Neame – klaver

Anton Eger – trummid

 

Vaata kontserdi fotogaleriid siit