fbpx

Uutmoodi Lauri Saatpalu

07. detsember 2015
Kristiina Veerde

Kolmapäeva õhtul kogunesid jazzisõbrad taas Vaba Lavale, et nautida ühe kõige karismaatilisema ning omapärasema eesti laulja loomingu läbilõiget, milles leidub midagi tuttavat ja hingeminevat kõigile, ning tähistada tema juubeliaasta lõppu. See artist ei ole keegi muu kui Lauri Saatpalu. 

 

Õhtut võib iseloomustada kui üllatusterohket, irooniliselt humoorikat ja nostalgilist. Paul Danieli jazziseaded Saatpalu parimatest paladest puhusid nii mõnelegi pigem unustuse hõlma vajunud laulule sisse uue elujõu. Maitsekas kantriseade teosest „Hei tuul“, riukalik ja mänglev aeglane valss „Muusik“, laulu „Jää“ segu jazzist ja progerokist ning minoorse alatooniga endasse süüvinud „Tagareas“ tõid esile lugude uued vaatevinklid ning tasandid. Mainimata ei saa jätta suurepärast saateansamblit – Raivo Tafenau tundlik pillimäng ballaadides ning meisterlikud kadentsid, rütmisektsiooni Marti Tärni ja Tanel Rubeni täpne koosmäng ning hea sünergia, mis ehitasid hea raamistiku, ning Paul Danieli oskuslik kitarrimäng ja huvitavad arranžeeringud muutsid kontserdielamuse võrratuks. Kontserdile lisas omajagu vürtsi Saatpalu irooniline huumor ning ansambli muhedad ütlemised.

 

Kui Lauri Saatpalu mainis mitmel korral, et ta ei ole kindel, kas see on klassikaline jazzkontsert, siis mina vastaksin, et võib-olla ehk mitte kõige klassikalisem, aga jazzkontsert kindlasti oma žanriliste varieerumiste ning suhtelise vabaduse tõttu. Kontserti toetas ka Vaba Lava amfiteaterlik asetus, kus ansambel oli kolmest küljest publikuga ümbritsetud ning saali kaunistasid suursugune lühter ning uhked kujunduslikud elemendid, mis tekitasid jazzisalongiliku õhkkonna – kontserdi füüsiliseks keskmeks oli juubilar Saatpalu, kelle isikupärase lavašarmiga sobib keskpunktis olemine ideaalselt kokku. 

 

Jõulujazzi moto „Hingele head!“ pidas selle kontserdi puhul suurepäraselt paika – publiku tormiline aplaus ning rahulik oma teed kulgemine pärast kontserti näitasid, et see õhtu pakkus jõulueelseks ajaks hingele midagi head. 

 

 

Lauri Saatpalu & Band „Isaga draakonil“

2. detsembril Vaba Laval

Koosseis:

Lauri Saatpalu – laul

Raivo Tafenau – saksofon

Paul Daniel – kitarr

Marti Tärn – bass

Tanel Ruben – trummid