fbpx

Viljandi Folk: Abraham´s Cafe muusika teeb maailmale ringi peale

01. august 2011

Vahemere pikantsus, Araabia salapära, vallatu klezmermuusika ja argentiinapärased tangorütmid – märksõnu võiks leida veel ja veel. Abraham´s Cafe sobitub nagu valatult viimase aja moesõna maailmamuusika kontseptsiooniga. Jazzi mõjutused loomulikult sinna veel lisaks, kuna tegu on ikkagi värskelt diplomeeritud uue põlvkonna jazzmuusikutega.

“Mulle isiklikult on see muusika väga südamelähedane,” räägib ansambli eestvedaja Kaspar Uljas kollektiivi repertuaarist. Uljas on noor akordionist, kes soovib murda levinud stampkujutelmi akordionist kui eelkõige rahvamuusika jaoks kõlbulikust instrumendist. Uljasega samas suunas mõtlevaid akordioniste on Eestis tegelikult üsna vähe ja üks peamisi innovaatoreid Uljase õpetaja Tiit Kalluste.

“Alguses oli lihtsalt tahtmine koos musitseerida ja mingeid suuri plaane selle projektiga küll polnud,” lisab klarnetist Marten Altrov. “Aga selle aastaga, mis me oleme tegutsenud, on palju häid asju juhtunud.” Heade asjade all peavad bändi liikmed silmas esinemisi erinevatel sündmustel nagu näiteks Tallinna Treff Festival ning Tallinn Music Week ja ka piiri taga. Hiljuti käidi Soomes, Joensuu Popkatu festivalil, mis on žanriliselt üpris laia haardega.

 
“Kui meid siia kutsuti, siis algul natuke kõhklesime, et kuidas meie muusika folgifestivalile sobitub, sest pärimusmuusika puhul räägitakse harilikult ikka autentsuse säilitamise püüdest,” kõneleb Uljas. Kui mingeid kahtlusi oligi, siis publiku tormiline reaktsioon hajutas need kõik. Festivali tsentrist eemal asuval Lennukitehase nime kandval võrdlemisi pretensioonitul hoonel, mille eesmärk oli vist peamiselt võimaldada folgilistel öö läbi rahumeeli tantsu vihtuda linnakodanikke häirimata, on sündsaks kontserdipaigaks kujunemiseni veel pikk tee minna, kuid selline kergelt ebamaine atmosfäär sobis Abraham´s Cafe jaoks suurepäraselt.

Pikemas perspektiivis on ka plaaditegemine plaanis, kuid selleks on Uljase sõnul vaja kirjutada rohkem omaloomingut. Nii et enne aastat 2012 Abrahams Cafe´lt plaati oodata pole.