fbpx

Improvisatsiooniliste piiranguteta Vincent Courtois trio

10. märts 2014
Kaisa Keizars

Jazzklubi NO99 lavale, mis on intiimsest lavaaugust nüüdseks hoopiski esimese korruse avaramasse kohvikusse kolinud, astub trio Vincent Courtois Mediums ning kõlama hakkavad Euroopa ühe hinnatuma tšellisti improvisatsioonilised helimaastikud pikituna särtsakate tenorsaksofonide kõladega. 

Kontserdiülevaate kirjutas veebireporter Kaisa Keizars. 

Kontsert jaguneb sujuvalt kahte ossa, millest esimene moodustab äärmiselt improvisatsoonilise sissejuhatuse – ootamatult osutub soov intro taktides vorme ja mustreid leida parajalt raskeks pähkliks. Teadupärast otsib inimloomus korrapära ning loogikat, kuid kas seda ongi tihtipeale vaja? Nii Vincent Courtois kui ka saksofonistid Daniel Erdmann ja Robin Fincker on vahetud improviseerijad ja kuulaja silme all loodavad helid ei peagi otseselt läbinähtavalt kõlama. Tekib küsimus, kui paljus ja millistes mängureeglites trio eelnevalt kokku leppis? Ei mäleta, et Finckeril oleks kontserdi esimeses pooles puldil noodilehtigi olnud – niivõrd vahetuid nägemusi võib NO99 jazziklubis reede õhtul kuulda.

 

Kuigi eeldan esmalt, et suuremat tähelepanu pööratakse tšellole, domineerivad kontserdi esimeses osas saksofonid. Kuid ka Courtois saab oma soolodega – pärast medium-pikkusega pausi, nagu ta ise ütleb –  impressiivselt esile tõusta nii mõnelgi korral. Eriti nauditavad on loop’ide abil reaalajas loodud kihilised tšellovariatsioonid ja vahepeal sisse toodud pedaaliefektid. Siinkohal meenub Asja Valcici temperamentne tšellokäsitus eelmiselt Jazzkaarelt võrrelduna Courtois’ lääneeuroopalikult malbema ja tempolt tagasihoidlikuma mängulaadi poolest, kuid viimane on oma loomingus mõnes mõttes ehk isegi vabam.

 

Kus lõpeb üks pala ja algab järgmine, sellele ei pööra trio erilist tähelepanu – nad on siin ja praegu. Lühilood on ülesehituselt avatud ega lase kuulajaskonnal kujutlustes liiga kaugele sõuda; luuakse küll meeleolu ja ootused potentsiaalseks kulminatsiooniks, kuid lõpp jääb lahtiseks.

 

 

Vincent Courtois Mediums

Teater NO99 jazzklubis 7. märtsil 2014 kell 22

 

Vincent Courtois – tšello

Daniel Erdmann – tenorsaksofon

Robin Fincker – tenorsaksofon