fbpx

Vincent D’jon Perette ehk Vinx taaskord Eestis

29. november 2017
Triin Kala

Viimati 1999. aastal Eestit külastanud multitalent, kuid eelkõige laulja- ja laulukirjutajana tuntud Vincent D’jon Perette, artistinimega Vinx, andis siinmail taaskord kontserdi. Vinx and the Groove Heroes’i kontsert leidis aset pühapäeval, 26. novembril Vene Kultuurikeskuse saalis.

 

Jazzkaarele antud intervjuus kutsus Vinx publikut enda kontserti kuulama avatud meele ning südamega. Sisenesin Vene Kultuurikeskusesse kui põnevil laps, kellel ees midagi uut. Alati on elevust tekitav minna sellise koosseisu kontserdile, keda varem live-situatsioonis veel näinud pole. Arusaadavatel põhjustel, ehk kuna tegu oli tippmuusikutega, külastasin siiski kontserti vähemalt alateadlikul tasandil kõrgete ootustega.

 

Alustati jõulise ja aeglase funk’i pulseerivate ning tajutavas ülekaalus olevate bassisagedustega. Märksõnadeks kena voolamine, improvisatsioon ning lihtsus, nagu ka ülejäänud kontserdil. Siiski võttis aega, et õige energia publiku ja artistide vahel liikuma hakkaks. Tava- või esmakuulajale võis jääda Vinxi loodetavasti tagasihoidlikkusest tingitud sõnanappuse tõttu segaseks, mis täpsemalt laval toimub. Muusika oli mõistagi ülimalt professionaalne ja nauditav, ent pisut rohkem suhtlust publikuga sulatanuks jää kiiremini. Mõnel hetkel on lugude vahele rääkimine kiviks kapsaaias ning rikub üleüldist muusikapilti. Seekord tundus, et tervitusest ja bändi tutvustamisest jäi väheks. Lugude vahepeal oleksin soovinud “kohtuda” ka muusikutega – kasvõi kerge orientiiri kätte andmine loo pealkirja või väikse taustainfona oleks tekitanud kodusema tunde. Eriti arvestades, et kavas oli nii muusikamandrile juba kanda kinnitanud kui ka õigepea ilmuva albumi repertuaari. Teisalt vajabki kange keha praeguses maarjamaa kliimas pikemat ülessoojenemise aega. Tee minu südamesse sulatasid viimaks laulja võluvalt kuldne baritontämber, Alfio Origlio ultrastiilsed klaveri- ja Rhodes’i soolod, legendaarse basskitarristi Reggie Washingtoni kindel time feel ning Patrick Dorcean mahedad ja maitsekalt põnevad gruuvid türkiissinisel trummikomplektil.

 

Publikut meelitati ja kutsuti kaasa variatiivse rütmikaga ning stiilide miksimisega. Valdava meeleolu põimis ühtseks läbitunnetatud funk. Kiireima loo tempo oli 125 lööki minutis, kuid üleüldiselt läbis kontserti pigem rahulik samm.

 

Samuti võis kuulda improvisatsioonilisi ning kohati ootamatult, ent leidlikult uude kuube mähituid jazzistandardi ilminguid. Näiteks mahe “Summertime” Eesti sombusel novembrikuu pühapäeva õhtul mõjus lausa teraapiana. Lisaks ootamatu “Fly me to the moon”, kus teadatuntud loost oli eraldatud lüürika ning osavalt seotud eelnevalt ülesehitatud mõnusa fungilikult rütmika, ent ambientse helimaastikuga. Eriti sümpaatne oli pianisti klassikalise muusika mõistes kaasaegsete võtete kasutamine klaveril – keelte summutamine ning kergelt impressionistlikud soololõigud, mis siiski moodustasid tugeva sümbioosi jazzikeeles kõneldud motiividega. Elamustpakkuv oli ka Vinxi efektipedaalide kasutus ja kasutas elektrikitarri imiteerivat efekti. Nõnda võis vaimusilmas näha laval musitseerivat Jeff Becki.

 

Kukalt pani kratsima asjaolu, kui laulja tõstis mitmeid kordi bändikaaslastele peatamiseks käe, katkestades arendamishoos olevaid muusikalisi motiive. Nii jättis trummar seetõttu keset takti oma gruuvi täiesti pooleli. Mõnel hetkel tundus, et koostööratta vahele oli midagi segavat sattunud ning Vinxiga laval olnud muusikud pidid end tagaplaanile sundima.

 

Kokkuvõttes oli au näha muusikuid, kes on koostööd teinud näiteks selliste nimedega nagu Sting, Stevie Wonder, Taj Mahal, Herbie Hancock, Branford Marsalis, Cassandra Wilson, Patti Smith, Roy Hargrove jpt. Vinx koos oma gruuvikangelastega kinkisid publikule paraja annuse funki, mille saatel saab mõnusasti tiksuda, kui mitte aastavahetuseni, siis vähemalt jõuludeni ikka.

 

Vinx & The Groove Heroes (USA)
Pühapäev, 26. november 2017 kell 18:00 Vene Kultuurikeskus
Koosseis:
Vinx – vokaal
Alfio Origlio – klaver
Reggie Washington – bass
Patrick Dorcean – trummid

 

Vaata kontserdi fotosid siit.