fbpx

Vokaaljazz, mis nakatab

31. jaanuar 2019
Kristi Oolo

Vokaalansambli M-Pact esinemist Viljandi Pärimusmuusika Aidas võiks kõige rohkem ilmestada sõna “energia”, mida jätkus nii lava peale kui ka publikusse. Näiliselt pingutuseta lauldi noote kõrguses, mis tekitas ka muusikutest kuulajates hämmeldust.

 

Seksteti M-Pact häälte värvispektri ulatus üllatas Viljandi publikut ning pani viimsegi kuulaja tõdema, et tegu on professionaalsuse ja vokaalsete võimete poolest ühe maailma tipus oleva pop-jazz stiili viljeleva vokaalansambliga.

 

Professionaalsuse taset oli näha nii laval tehtud liigutustest kui ka mikrofoni meisterlikust kasutamisest. Võib julgelt väita, et ühegi laulja suhtes ei tekkinud kahtlustki, miks ta paari aasta eest uuenenud kollektiivi valiti. Liikmete hääled sobitusid omavahel tõesti suurepäraselt ning nende lavapealne energia nakatas kõiki kuulajaid. Arranžeeringud, mis Pärimusmuusika Aidas kõlasid, lasid harmoonias ette aimata ainult pisut ning hoidsid publikut iga akordiga pinevil. Valitud repertuaar pakkus midagi kõigile. Kõlas nii jazzistandardeid, popmuusikat kui ka südantlõhestav ballaad, mis meelitas pisara välja ka lauljal endal. Arranžeeringutes oli inimhääle potentsiaal täiel määral ära kasutatud. Jazzistandardite seadetes asendati instrumentide improvisatsioonid vokaalimprovisatsioonide ning erinevate häälte omavaheliste duellidega.

 

Ka publik haarati musitseerimisse. Näiteks esitasid kollektiivi bass Tracy Robinson ja tenor Jamond McCoy koos Bill Withersi laulu “Just the Two of Us”, mille käigus õpetasid saalis istuvale publikule selgeks lihtsa saatepartii. Üks kontserdi sensatsioonilisemaid hetki oli kindlasti grupi pikaajalisema liikme Jeff Smithi beatbox’i-soolo, milles kasutas Smith publiku häält löökpillide kõla imiteerimiseks.

 

Mõne vokaalansambli seadeid ja esinemisi kuulates võib väga selgelt eristada, kes on bändi liider ja eestvedaja, ning kohati on eristumist nii palju, et bändi näol võiks tegu olla pigem solisti ja taustahäältega. M-Pacti puhul seda öelda ei saanud. Kõik liikmed olid laval võrdses seisus ning igaüks sai olla soololaulja rollis.

 

M-Pact (USA)

27. jaanuaril 2019 Kumu auditooriumis

 

Koosseis:

 

Drew Tablak – sopran
Aaron Schumacher – alt
Andy Degan – tenor
Jamond McCoy – bariton
Jeff Smith – beatbox
Tracy Robinson – bass
Jean-Philippe Koch – klaver
David Kitzinger – kontrabass
Michael Mootz – trummid

 

Vaata kontserdi pildigaleriid siit!