fbpx

Yemen Blues: maagilised ja müstilised gruuvid

30. aprill 2017
Triin Kala

Juba teist korda Eesti kliimat vürtsitav kooslus Yemen Blues (Iisrael) lõi Vaba Lava saalis väga erilise õhustiku nii, et tulemuseks oli tantsiv ja juubeldav publik. Neid bände, kelle energia haarab kuulajat kohe ja lõpuni välja, on tihti raske leida. Neljapäeval, 27. aprillil  tundus aga, et enamik Vaba Lava saalis viibijaid sai endale õhtuks (miks mitte ka järgmiseks päevaks) ebatavaliselt tugeva ja eksootilise energialaengu.
Yemen Bluesi terve kava oli võrdlemisi intensiivne ning isegi hüpnotiseeriv: Lääne-Aafrika ja Jeemeni mõjutustega mikstuur, kaunistuseks Lähis-Ida müstilised kõlad… Kõik kokku moodustus küll bändi ühisest muusikalisest mõtlemisest ja taustast, kuid eriti tahaks välja tuua meeletult karismaatilise laulja ja helilooja Ravid Kahalani uskumatu häälekasutuse. Interpreteerida Idamaiseid laade võimsa falseti ja ka tugevama metalse tooni abil ning seejuures säilitada särtsakus ja täpsus – geniaalne! Loeb muidugi tohutult, millisesse mulda juured on kinnitunud ning kuidas sünnipärane kultuuriruum nende tugevust toidab.
Publik sai laval kuulda ja näha nõiduslikult mõjuvaid pille: oud’i ja kimbri’t. Kogu kontserdielamus seoti tugevalt kokku sügavalt tunnetatud rütmitekstuuride abil.

 

Publiku muljed kogus Jazzkaare veebireporter Triin Kala.

 

Anonüümne muusikasõber: Minu arvates oli ülilahe! Ülienergiline laulja, nii vaba, karismaatiline ja nakatav! Sellise võluva leopardimustrilise hommikumantliga kõigepealt ja siis sädeleva printsessi öösärgiga pärast – vapustav! Eesti inimese surus n-ö kastist välja. Esimest korda nägin ja lähen neid juulis kindlasti uuesti kuulama.

 

Kadi ja Taavi: Väga lahe oli! Midagi hoopis teistsugust, hästi mitmekesine muusika. Ei osanudki nagu midagi konkreetselt oodata, aga kokku tuli siiski kihvt kombinatsioon rütmilisemast muusikast ja traditsioonilistest kõladest. Laulja ise oli ka muidugi väga särav isiksus! Oli huvitav!

 

Sven, muusikasõber: Jeerum! Väga hea oli! Emotsioonid on laes. Tantsida ei julgenud, aga näed, tantsisin ikka! Kujutan ette, et kusagil vabas õhus oleks veel toredam ja emotsionaalsem kogemus olnud. Olen küll Iisraelis käinud, aga sellest bändist ei teadnud enne kontserdile tulekut midagi. Aga super elamus!

 

Sina, filmindus: I think it was mindblowing. It was one of the best performances that I’d seen in a long time and the energy just moved everybody. It was great!

 

Philip, filmindus: I have one word: entrancing. I just closed my eyes and was taken to a different world. Insanely good!

 

Kommentaarid sõprusseltskonnalt: Crazily nice, funky, mitte liiga ajujazz, üllatavalt äge, hea meelelahutus!

 

Johannes (23), muusik: Väga head muljed! Ei olnud sellist tüüpi muusikat varem väga palju kuulanud, seega tore, et sain seda Eestis kontserdil nautida. Võib-olla poleks muidu sellise võimaluse otsa sattnudki.

 

Villem, IT-valdkond ja muusika: Ülihea vaib! Ei arvanud, et perkussioon nõnda kõval tasemel on. Laulja haaras publiku mõnusasti kaasa. Väga nauditav idamaine meeleolu.

 

Yemen Blues (Iisrael)
27.aprillil 2017 Vabal Laval

 

Koosseis:
Ravid Kahalani – vokaal, kimbri
Itamar Doari – löökpillid
Rony Iwryn – löökpillid
Shanir Blumenkranz – bass, oud
Tomer Bar – klahvpillid
Aviv Cohen – trummid

 

 

Vaata kontserdi pildigaleriid siit.