fbpx

Yemen Blues – päev, mil päike loojus põhja

30. aprill 2017
Liina Hints

Oaas kesk lõõmavat kõrbe, kadumise piirile jõudnud kultuuriline vähemus, staažikas nimi lõunamaise ööelu klubimaastikul ning tulihingeline maailmarahu ja üleilmse armastuse eest seismine on kõigest mõned tunnusjooned, kirjeldamaks seda ülimalt mitmekülgset koosseisu. Nad tõusid idast, ammutades inspiratsiooni oma juurtest ja võttes kaasa mitmekeelse eksootika. Nad käisid ära lõunas, et neist kiirguv soojus saaks olla igavene. Nad jõudsid läände, kus põimisid oma loomingusse uue, jazziliku tasandi, mis asus voolama nende juurtes. Ja nad loojusid põhja, meie, põhjamaalaste südamete põhja. Daamid ja härrad – Yemen Blues!

 

Jeemeni perekonnast pärit Jeemeni juutide hulka kuuluv imepäraselt karismaatiline ja pisut ekstsentriline Yemen Bluesi vokalist Ravid Kahalani on üks väheseid artiste, kes ammutab inspiratsiooni ning annab enda loomingus uue elu Jeemeni juutide kultuuripärandile, mis viimastel aastatel tagaplaanile on jäänud. Ehkki lõviosa bändi koosseisust nimetab koduks Iisraeli, ei unusta nad oma muusikas kedagi: lood räägivad universaalsetest tunnetest, emotsioonidest ja soovidest, toetudes ülemaailmse armastuse printsiibile ning andes õnnistuse kõigile uskudele, traditsioonidele ja mõistmisele.

 

Yemen Blues on kui oaas kesk kõrbe või lõõmav päike keset põhjamaist kõrvetavkülma tuult ja vihmast kevadtalve.Kestvast külmast justkui paigale tardunud publik sulab esimeste nootidega. Kahalani äärmiselt särav lavaisiksus täidab ruumi soojusega – ilma temata oleks lava, hoolimata teistest üliosavatest instrumentalistidest, tühi. Esimene kohtumine, esimene silmapilk ühendab Lähis-Idas armastatud oud’i, Kahalani imekspandava vokaalse võimekuse, peatselt plahvatava energia ja traditsioonilise Jeemeni laulmisviisi ning keha raputavad rütmid. Teisel silmapilgul on publik võidetud.

 

Hämmastavalt rikkalikku repertuaari iseloomustavad üliinimlikult suurt hääleulatust nõudev saade, tantsulised, korduvate muusikaliste motiividega ja kontserdi lõpupoole märkamatult valjuks paisuvad lood ning traditsiooniliste elementide kasutamine etteaimamatutel, lausa eksootilistel momentidel. Lugude rütmikava on enneolematult meisterlik ning nõuab rohkem kui kahte kätt – löökpillidele antakse ühe loo vältel võimalus särada ka soolopillidena. Kaasahaaravad, kohati fantastilised tantsurütmid, mis publiku liikuma, plaksutama ja mitmel korral  nagu ühest suust laulma panevad, vahelduvad traditsioonilisena näivate, kuid eri kultuuride elemente põimivate ballaadidega, kus õhus pulbitsev energia kogu ümbritseva maailma ilu ja valu taganema sunnivad. Yemen Blues ei lepi vähemaga kui ülemaailmne õnn ja armastus.

 

Päike tõuseb taas.Ta kerkib vaikselt taevasse, käib ära lõunas ja kaob läänes silmapiiri taha. See on ainus päev ajaloos, mil päike loojus põhja.

 

YEMEN BLUES

Neljapäeval, 27. aprillil 2017 Telliskivi Vabal Laval

 

Koosseis:

Ravid Kahalani – vokaal, gimbri

Itamar Doari – löökpillid

Rony Iwryn – löökpillid

Shanir Blumenkranz – bass, oud

Tomer Bar – klahvpillid

Aviv Cohen – trummid

 

Vaata kontserdi pildigaleriid siit.